| Mih_7204 a întrebat:

Spuneti o problema la chimie nerezolvata si eu voi rezolva-o

10 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Amesteca toate elementele tabelului Mendeleev...

| mihaibrasov a răspuns:

Pe un elev o profesoara de chimie l-a educat ca "atomul este invizibil". Este fraza asta corecta?
Eu zic ca nu, deoarece nu e completa. Un singur atom nu poate fi observat cu ochiul liber, dar asta nu il face invizibil. De ex. scaunul pe care stai tu jos acum este vizibil, si este compus din atomi. Daca toti atomii lui ar fi invizibili. cum ai mai vedea scaunul? Nu ca profesoara (cadru didactic cu experienta, vechime, grad 1) e o idioata?

@cristian - cand ajungi pe la Cesiu explodeaza.

| playstow a răspuns:

La ce temperatura ingheata mercurul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin arderea a 7, 9 g substanta organica se obtin 13, 2 g dioxid de carbon si 2, 7 g H20.Aceeasi cantitate de substanta organica prin prajire oxidanta formeaza anioni sulfat, pentru a caror precipitare se consuma 100 cm3 solutie de clorura de bariu cu concentratia 1 normal.Determinati formula bruta a substantei, cunoscand ca in molecula ei se gasesc elementele carbon, hidrogen, oxigen si sulf.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O substanta organica 62, 07%C si 10, 34%H. Care este formula sa bruta: a:CH2 b:CH2O c:C3H6O

| diana_4229 a răspuns:

De ce intensifica sarea gustul unei mâncari?
Am observat ca in gamaliile chibriturilor se afla pe langa KCIO3 si un reducator(ele fac ceva contrar). sau in focuri bengale sau...altceva.
Ce rol are reducatorul?

| source a răspuns:

Ce formula chimica are focul?laughing)

| grigoras1995 a răspuns:

La un amestec de zinc si fier cu masa de 10 g s-a adaugat o solutie de hidroxid de potasiu.ca rezultat s-a eliminat un gaz cu volumul de 2.24 l (c.n). calculeaza partea de masa a fiecarui metal
Download: eType1.com/f.php? FkhbC8

| М._Дана_1997 a răspuns:

La interactiunea unui aliaj cu masa 10 g se contine cupru si aluminiu cu acid clorhidric se degaja 0.04 mol H2. Determina patea de masa a fiecarui netal in aliaj big grinbig grin

| anonimhp a răspuns:

Prin arderea completa a 6g substanta :A a carei densitate in raport cu aerul este 2, 07 se obtin 13, 3 g CO2 si 7, 2g H2O.
Cati izomeri corespund formulei moleculare a substantei?