| Lolololalali a întrebat:

Stie cineva ce produse importa si exporta Brazilia?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Brazilia este renumita pentru cafea, dar e o tara asa de complexa.E si mult mai mare decat Romania, avand 153 de milioane de locuitori si a 8 in lume ca economie.Restul randurilor le-am luat de pe net: Brazilia este a opta putere economica a lumii, desi înca dependenta de
economia S.U.A. si de cea europeana. Totodata, Brazilia a acumulat
numeroase datorii externe.

Agricultura este de tip latifundiar. Se practica monocultura, cu
productii pentru export, ce duc la secatuirea solului. O alta cultura,
pe spatii mari, este cea a arborilor de cauciuc, în special în
Amazonia. Se mai cultiva cacao, porumb, orez, manioc, batate, fasole,
oleaginoase, fructe tropicale (ananas, banane). Dispune de mult lemn
(locul III pe Glob), cu specii deosebite, ca pinul de Parano.

La bovine (140 mil. capete), Brazilia detine locul I pe Glob. Se mai
cresc ovine ( 21 mil. capete), porcine (33 mil. capete), caprine (12
mil. capete), cabaline. Pescuitul atinge 900 000 tone/an.

Resursele minerale sunt bogate: petrol, aur, diamante, sare, fier,
nichel, uraniu, bauxita, tungsten, staniu. Se exporta mult fier si
bauxita. Brazilia are numeroase hidrocentrale (acopera 70% din
necesarul intern).

Industria s-a dezvoltat mai ales cu capital strain, dominant din
S.U.A. Periodic au existat cresteri si recesiuni. Brazilia are
siderurgie, metalurgie neferoasa, masini, aeronautica, dispune de
numeroase santiere navale, industrie textila si alimentara. Se importa
unele produse alimentare, petrolifere si se exporta cafea, fier,
zahar, cacao, lemn, ulei vegetal, tutun, pielarie etc.

1 răspuns:
| pwp a răspuns:

Cafea parca