| adyzone a întrebat:

Stie cineva daca se mai tine o sesiune in toamna la Carol Davila, facultatea de medicina dentara? Am vazut ca 130 de insi sunt declarati admisi, iar restul de 350 sunt respinsi, in conditia in care sunt 130 de locuri la buget si 125 la taxa. Poate ma lamureste si pe mine cineva de ce sunt doar 130 admisi si care sunt sansele sa se mai dea admitere in toamna.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă citeai "Metodologia Admiterii 2014" te lămureai ce şi cum :)

Lista cu cei 130 de admişi este pentru locurile de la "buget"!
De pe lista cealaltă ( cu candidaţii respinşi ), dintre cei 350 de candidaţi, se vor alege ( în ordine descrescătoare a mediei ) studenţii la "taxă" - evident, cei care sunt dispuşi să plătească!

"XIV. Conform reglementărilor legale în vigoare, UMF "Carol Davila" Bucureşti poate şcolariza, pentru anul universitar 2014-2015, în limita locurilor aprobate de către Senat, studenţi în regim cu taxă, care au susţinut concurs de admitere, dar nu au obţinut punctaj/notă corespunzătoare locurilor bugetate în ordine descrescătoare a punctajelor/notelor (Tabel 1).
Candidaţii interesaţi de această formă de şcolarizare, vor depune cerere la Decanatele Facultăţilor.
Analizarea şi aprobarea cererilor se va face în perioada următoare.
Lista candidaţilor admişi în regim cu taxă va fi afişată la Secretariatul fiecărei facultăţi.
Pentru a dobândi calitatea de student, candidaţii acceptaţi la forma cu taxă, trebuie să achite prima tranşă a taxei, în cuantum de 4500 lei pentru Medicină, Medicină dentară, Farmacie şi 3000 lei pentru FMAM. În caz contrar, pierd dreptul de înmatriculare ca student în anul universitar 2014-2015." - SURSA = "Metodologia Admiterii 2014" de la linkul oficial :
...15_mai.doc

http://www.umfcaroldavila.ro/......itere-2014

Deci, NU cred că vor mai rămâne locuri cu "taxă" pe toamnă :(

Toate cele bune.