| doubleb a întrebat:

Stie cineva de unde as putea gasi si eu pe net niste exercitii rezolvate din derivata functiei de clasa a 11-a!? am nevoie urgent de 20 de exercitii rezolvate si nu gasesc pe net

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu stiu sa iti raspund la intrebare, dar, asa ca divertisment, fiindca veni vorba de derivate, iti amintesc si eu interpretarea geometrica a derivatei. Este tangenta trigonometrica a unghiului format de tangenta geometrica la curba, in punctul dat, cu orizontala. Cu alte cuvinte, este lim. [f(X) - f(Xo)]/(X - Xo) cand X tinde catre Xo.
O zi buna!

| LightBlue a răspuns:

Incearca aici : http://forum.matematic.ro/

Apasa pe cautare: introdu cuvantul "derivate" apoi la Optiuni de cautare, in dreptul lui Forum, selecteaza "Clasa a XI-a"! Succes!

-Funda :)?