| dudy2204 a întrebat:

Stie cineva sa-mi explice termenul de " evaziune fiscala "?

Răspuns Câştigător
| eXtreme21 a răspuns:

Stiu eu.
Sa zicem ca iti infiintezi o intreprindere, de exemplu un magazin. Tu ai nevoie sa achizitionezi produse pentru a le vinde. In momentul in care vinzi produsele obtii un venit, un profit, iar statul percepe texa pe venit. Pentru ca statul sa nu incaseze aceasta taxa, intreprinzatorii (in cazul nostru patronul magazinului) nu trec in evidenta anumite produse pe care le-au vandut si astfel scapa de impozitul pe care trebuie sa-l plateasca. Aceasta se numeste "evaziune fiscala".
Sper ca am putut sa te ajut.

7 răspunsuri:
| eXtreme21 a răspuns:

Mersi pentru funda. Sa zicem ca ma pricep cat de cat pentru ca sunt la profil economic.

| cryssu2008 a răspuns:

Sustragerea de la obligatii fiscale: taxe si impozite, tva, etc.

| titisan70 a răspuns:

Sustragerea de la plata de impozite si taxe-sa lucrezi fara acte.

| Mareacluj a răspuns:

Evaziunea fiscala este sustragerea totala/partiala prin diverse modalitati de la plata de taxe, impozite si altor sume datorate bugetului de stat, asigurari sociale, bugetelor locale, fondurilor speciale extrabugetare. Ex.atunci cand cumperi o masina pentru tine si ca sa nu platesti TVA o inmatriculezi pe o firma (a ta a unui prieten). E infractiune, pedepsita cu inchisoarea.

| Pintoiu_Raresh_1993 a răspuns:

Evaziunea fiscala reprezinta sustragerea prin orice mijloace, în întregime sau în parte, de la plata impozitelor, taxelor si a altor sume datorate bugetului de stat, bugetelor locale, bugetului asigurarilor sociale de stat si fondurilor speciale extrabugetare de catre persoanele fizice si persoanele juridice române sau straine.

Cam asta ar fi explicatia exacta.Dar pe intelesul tuturor evaziunea fiscala este atunci cand senatori, deputati, functionari publici etc fura bani statului.
De exemplu primarul unui oras ia fonduri de uniunea europeana sa faca 15 km de sosea, dar el face doar 3 km si restul de bani il opreste el.

| YourMistake01 a răspuns:

Face smecherii cu bani laughing

| Kiddu98 a răspuns:

Evaziunea fiscala este sustragerea prin orice mijloace de la impunerea sau de la plata impozitelor, taxelor, contributiilor si a altor sume datorate bugetului de stat, bugetelor locale, bugetul asigurarilor sociale de stat si bugetelor fondurilor speciale de catre persoanele fizice si persoanele juridice romane sau straine, denumite in cuprinsul legii contribuabili. FUNDA? te rog