| bibica97 a întrebat:

Stie cineva un link cu modele de fisa de lectura pentru cls a 7-a?

2 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Buna, uite iti dau eu o lista:
1. Ion Creanga - Amintiri din copilarie. Plecarea la Socola, Mos Nichifor Cotcariul
2. M. Eminescu - Craiasa din povesti, Freamat de codru, Dorinta, Lacul, Trecut-au anii, Scrisoarea III, Calin [ file din poveste ] - primele 8 capitole.
3. V. Alecsandri - Stefan cel Mare, Oda ostasilor romani, Hora Unirii, Desteptarea Romaniei, Tara, Tunetul, Plugurile, Penes Curcanul, Sergentul, Balcanul si Carpatul.
4. I. L. Caragiale - Ion, Doua loturi, In vreme de razboi, Schita
5. B. Stefanescu Delavrancea - Bursierul
6. G. Cosbuc - Lupta vietii, Oltenii lui Tudor, Pasa Hassan, Doina, Nunta Zamfirei
7.Al. Odobescu - Mihnea Voda cel Rau, Doamna Chiajna.
8. S. Octavian Iosif - Campul libertatii, Campiei, Poveste, Mi-e dor.
9. Harriet Beecher Stowe - Coliba unchiului Tom.
10. Alphonse Daude - Frumoasa-Niverneza, Povestea unui vapor vechi si a echipajului sau.
11. Jules Verne - 20. 000 leghe sub mari, In jurul Lunii.
12. Andrew Lang - Povestiri despre Regele Arthur, Scoaterea sabiei din piatra, Vanatoarea monstrului, Excalibur.
13. Charles Dickens - Poveste de Craciun, Fantoma lui Marley, David Copperfield, Primul semestru la Salem House
14. Rober Louis Stevenson - Comoara din insula
15. James Fenimore Cooper - Ultimul Mohican
16. Al. Dumas - Cei trei muschetari.
17. Ion-Liviu Rebreanu,
18. Elevul Dima dintr-a saptea-Mihal Drumes
19. Oliver Twist
20. Descult-Mihail Drumes.

Spor mult! nopate buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Ai aici un link spre un model de fișă de lectură, dar te rog să citești și articolul, îți va fi de mare folos!
http://www.lecturirecenzate.ro/2012/09/15/rezumatul-recenzia-referatul/