| teodora555 a întrebat:

Stiti ce sarbatorim azi?

Răspuns Câştigător
| BellaAndreea a răspuns:

24 Ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Române aniversată la Catedrala Patriarhală

Astăzi, 24 ianuarie, la aniversarea a 153 de ani de la Unirea Principatelor Române (1859), act care a avut loc pe Dealul Patriarhiei, într-o clădire a Bisericii situată lângă Catedrala mitropolitană de atunci, la Sfânta Liturghie oficiată în Catedrala patriarhală vor fi pomeniţi domnitorul Alexandru Ioan Cuza, Mitropolitul Nifon al Ţării Româneşti, Mitropolitul Sofronie Miclescu al Moldovei şi ceilalţi făuritori ai Unirii Principatelor Române.
După Sfânta Liturghie, de la orele 11.00, va fi oficiat un Te Deum ca mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru împlinirea acestui act măreţ din istoria poporului român la înfăptuirea căruia Biserica Ortodoxă Română a avut o contribuţie semnificativă.
Patriarhia Română recomandă clerului ortodox ca rugăciuni de mulţumire lui Dumnezeu şi de pomenire a înfăptuitorilor Unirii Principatelor Române să fie oficiate în toate eparhiile ortodoxe româneşti din ţară şi străinătate.

8 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Sarbatorim Unirea Tarii Romanesti cu Moldova, eveniment petrecut la 24 ianuarie 1859.

| white_2190 a răspuns:

data de azi reprezintă unificarea vechilor state Moldova și Țara Românească.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine, in fiecare zii!

| Purgatoriu a răspuns:

Da. Unirea Principatelor Romane de la 1859.

| Anonymous1247 a răspuns:

Unirea principatelor romane

| SadWord a răspuns:

Unirea Moldovei cu Tara Romaneasca!

| lauramonica a răspuns:

Loooogic! Unirea Principatelor

| Ralucca_4507 a răspuns:

Da.Mica Unire happy