| anonim_4396 a întrebat:

STITI CUM SE NUMESC PERSOANELE CARE VAD SUNETELE SI AUD CULORILE?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

SINESTEZÍE s. f. 1. (Psih.) Asociaţie spontană între senzaţii de naturi diferite; corespondenţă (II). 2. Tehnică literară constând în transpunerea metaforică a datelor unui simţ în limbajul altui simţ. ♦ (În pictura expresionistă) Încercare de transpunere grafică sau coloristică a unei senzaţii auditive. [Gen. -iei. / < fr. synesthésie, cf. gr. syn – cu, aisthesis – senzaţie].

16 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Consumatorii de LSD (substanta chimica care modifica modul de a percepe lumea, cu o structura similara cu o substanta prezenta in creier) au modificari in perceptia spatiului si a timpului, insotite de perceperea distorsionata a marimii formelor obiectelor, a miscarilor, culorilor, sunetelor, atingerii si abilitatea lor de a percepe obiecte prin intermediul simturilor. Astfel, ei pot descrie ca aud culori si vad sunete.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu exista asa ceva, poate doar in imaginatie.

| TipulVerde a răspuns:

Corect... nebuni

| RamonaMn a răspuns:

Nebuno-duso-cu-pluta thinking

EXISTA? :O

| selef a răspuns:

Ciudati.

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Hmmmmm nu stiam ca exista asa cevahee heehee heelaughingnu stiu cum se numesc dar stiu cum aratalaughingurechile in loc de ochi si ochii in loc de urechi...ca un extraterestrulaughing

| Bishop a răspuns:

Nebunilaughing

| JackieSue a răspuns:

Pe bune acum... exista asa ceva?
Poate la pictori care cica insinueaza chestiile de genu` da` nu c-o fi si adevarat.

| afrodita17 a răspuns:

Betivi...laughing

| kufu a răspuns:

Daca interpretez metaforic intrebarea... as zice visatori...

| Bianca26bb a răspuns:

straight face... Nu stiu straight face... pe invers laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Caini si zimbri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista asa ceva?thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apare la oamenii cu sindromul Tourette

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Besmetici...asta e cel mai bun cuvant

| Chioselia a răspuns:

Oameni de stiinta