| valentinazgura a întrebat:

Stiti cumva probleme distractive (de matemetica). imi trebuie un raspuns cat mai repede

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Iată una!
Distanța dintre două localități,(A și B) pe calea ferată, este de 100 de km.
Calea ferată este simplă, nu dublă.
Nu pot circula două trenuri în sensuri contrarii ( în același timp).
Din A pleacă spre B un tren care are viteza de 60 de km pe oră.
În același timp, din B pleacă spre A un alt tren, care are viteza de 40 de km pe oră.
În același timp cu trenul din A pleacă spre B o cioară, care are viteza de 200 de km pe oră. Ajunge la trenul care vine de la B și-i spune mecanicului să oprească, pentru că din sensul opus vine un alt tren și se vor ciocni.
Mecanicul nu ține cont de avertis ment și merge mai departe. Cioara se întoarce la celălalt tren, îi spune mecanicului același lucru dar ...nimic.
Și, tot așa, zboară cioara de la un tren la celălalt, pînă cînd cele două trenuri s-au ciocnit.
Se pune întrebarea : Cîți kilometri a parcurs cioara în zbor?

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Vezi răspunsurile utilizatorului corolav.

| corolav a răspuns:

Hei, amice, ai rezolvat problema cu cioara?

| Idc12345 a răspuns:

De matemetica nu cred ca stie nimeni, insa de matematica poate o stii cineva

| Didishorr a răspuns:

Pentru ce clasa vrei intrebarile?