| Crym a întrebat:

Stiti daca la Universitatea "Ovidius" din Constanta, la medicina generala are ca specializare psihiatria? big grin

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Facultatile de Medicina nu au specializari. Toata lumea face 6 ani ed medicina generala, isi ia licenta si apoi da examenul de rezidentiat, dupa care in ordinea mediilor isi alege specializarea din locurile scoase la concurs.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Intri la medicina, faci 6 ani, iti iei licenta, dupa dai un examen pentru rezidentiat.Sa zicem ca ai luat examenul cu nota mare, iti alegi psihiatria, mai faci 5-6 ani de rezidentiat.
Pe la 30 de ani iesi doctor, teoretic. Daca esti bun, oamenii te vor cauta, daca nu, vei sta pe tusa.

| vocea a răspuns:

Pa in primul rand facultatea de medicina nu are specializari, de aceea este mai complicata