| funditze a întrebat:

Stiti un site cu un referat despre uscatorul de par? Imi trebuie la educatie tehnologica, clasa aVIII-a! Repede

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Uscătorul de păr este un aparat de construcţie simplă adaptat ca formă, dimensiuni si greutate la posibilităţile de utilizare in mână. Uscătoarele de păr se realizează in clasa de protecţie 2. Elementele componente a unui uscător de păr sunt:
-micromotorul de circa 2000 rpm;
-ventilator cu debit de aer;
-element incălzitor din nichelina;
-carcasă din material plastic;
-dispozitive de conectare si reglare.
Cerintele generale de calitate si cele privind conditiile de securitate a uscatoarelor de par sunt cele legate de evitarea unui flux de aer supraincalzit.
Caracteristicite tehnico-functionale ale uscatoarelor de par sunt: tensiunea de alimentare 220V; puterea absorbita de la retea 300-600W; debitul de aer 0, 2 - 2 m3/min.; temperatura de refulare la diferitele trepte de incalzire; sistemul de sigurante impotriva supraincalzirii; masa totala.

| georgesur a răspuns:

La istoricul de pe situl dat de Cookie, poti adauga:
Este compus dintr-o turbina actionata de un motoras electric alimentat la tensiunea de retea (220v AC), o rezistenta electrica cu 2 trepte(alimentata tot de la retea(220v AC) care incalzeste fluxul de aer dat de turbina, un bloc de intrerupatoare electrice (din care se porneste/opreste turbina si rezistenta), un termostat de siguranta montat pe rezistenta electrica si inseriat cu aceasta(pentru protectia rezistentei in cazul unei defectari a turbinei),
carcasa de metal/plastic, cordon cu stecher pentru alimentarea de la reteaua AC.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.gds.ro/......+origine;)