| anonim_4396 a întrebat:

Sunteti de acord cu bataia ca mod de educare a copiilor? Cine nu a mancat bataie de la parinti sau cate o palma de la invatatoare? Tras de urechi, perciuni, liniar in palma.

Răspuns Câştigător
| RaAlexandra a răspuns:

Copilul trebuie sa inteleaga de voie buna nu prin bataie. Un copil batut va fi un esec, va fi timid, fricos iar la maturitate va considera ca este absolut normal sa fii agresat fizic. Astfel se nasc cei ce isi lovesc sotiile, copii si poate chiar parintii.

34 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

și pentru faptul că am mâncat noi înseamnă că e ok?! pe vremea aia ce să se știe, foarte puțini aveau acces la studii, mai ales când vine vorba de parenting

| Ineys a răspuns:

Aia nu e educatie. E atingerea limitei parintilor. Un parinte nu-si bate copilul sa-l educe, o face din cauza ca are niste probleme personale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-s de acord. Eu nu știu dacă învățătorii mai au obiceiul ăsta dar dacă-l au și dau de unul vai de... lui, sper că nu.
Copilul nu se educă cu bătaia, și părerea mea că cine face asta e un handicapat mintal și merita educat și el la rândul lui dar de cineva de talia lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Scuză-mă dar ai nevoie de studii de parenting ca să nu-ți bați copilul doar dacă ai probleme cerebrale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Am depasit perioada aia, bataie nu are ce cauta in educația unui copil

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuză-mă dar n-ai înțeles nimic din ce am zis.
Mă refeream că pe vremea aia nu erau studii de parenting să-ți zică cum să iei copilu, să-l înțelegi, să nu-l stresezi emoțional și etc. și tot ce erau învățați e că face prostia îi dai bătaie. azi nu prea mai e promovat asta, doar de deșteptii care au rămas cu mentalitatea aia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Nu ai fost olimpică la română, este? happy
Ai gândit una ai scris alta happy.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu! Cine e capabil sa bata o face nu din dorință de a educa pe cineva, ci din instinct. Eu am fost la școală cea mai " cu picioarele pe pământ" dupa cum se exprimau profesorii când ma dădeau drept exemplu pentru ceilalți. Si tot am patit-o:
Treceam pe lângă biserica care era in vecinătatea scolii si mi-am făcut cruce. Profesoara de serviciu când am intrat in curtea scolii m-a tras de ureche cu mențiunea: data viitoare să-ți faci 100 de cruci;
Teza la matematica de fiecare data dura doar atât cat dura scrisul. Adică 10-15 minute. După îmi lua caietul si ma dădea afara din clasa. Odată era directorul scolii pe coridor si când m-a văzut s-a repezit la mine si m-a tras de par. Fara nici o explicație. I-am spus eu ca terminasem teza si m-a dat afara. Nu și-a cerut scuze.
La Liceu anul întâi, la ora de rusa după ce intrase profesoara si luase loc la catedra, colega din spate m-a gâdilit cu amândouă mâinile si m-a bufnit rasul. Fara sa ma întrebe ce s-a întâmplat, m-a dat afara din clasa. Ca sa nu ma întâlnească directorul pe coridor, fiind iarna si eram dezbrăcata, m-am dus la o cunoștință care locuia aproape de școală. Daca nici ei, educatorii nu sunt educați, cum cred ca prin astfel de comportament educa pe cineva? Iar parintii care își bat copiii sa știe ca primul sentiment care il încearcă pe copil in clipele acelea este ca "nu a fost dorit". Si acesta il urmărește poate toată viață.

Răspuns utilizator avertizat
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu nu mi-am luat o palmă în viața mea. Dacă nu ai răbdare să educi cum trebuie un copil, mai bine nu-l faci sau nu te faci cadru didactic. Te duci și tai lemne în pădure, cari pământ cu roaba, aduni mure, există destule ocupații pe lumea asta, nu avem nevoie de așa ceva.

Nu-s de acord că un copil bătut devine timid, copiii proveniți din familii violente de obicei devin și ei la rândul lor niște bullies și caută mereu să atragă atenția în cele mai scandaloase feluri. Sunt furioși, agitați, asociali. Mă refer la cazuri mai extreme, nu chiar la ăștia de-și iau doar o palmă, dar în orice caz, știi cum se zice, dacă a dat o palmă, vine și a doua, și a treia și potopoul.

| Apokales a răspuns:

Pe de alta parte, cred ca este buna o palma la vremea ei laughing. Stiu sunt un cretin, poate asta ganditi. Dar prin aceiasi metoda de educare prin recompense apare o problema si anume ca doar psihopatii raspund la recompense, ei nu inteleg pedeapsa. Copilul de mic este un psihopat, iar studiile arata ca prin modul asta de educatie apar tot mai multi psihopati de la o generatie la alta. Poate ca este momentul sa admitem ca un copil trebuie sa recunoasca esecul si sa suporte consecintele, poate nu bataie, dar trebuie.
Ceva este gresit in mentalitatea asta de a nu i-l atinge cu o palma.

| Apokales a răspuns (pentru suntserios):

Dar pedeapsa are ce cauta?

| Nemessys a răspuns (pentru RaAlexandra):

Sa nu uitam si de colegii de clasa sau cand vor fi adulti, vor crede ca bataia rezolva orice conflic pe care-l ai cu un amic sau prieten. sau un necunoscut cu care nu te intelegi.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dai repede vina pe mine fără să-ți pui problema măcar că poate n-ai fost tu în stare să înțelegi de la început. Mentalitate... Fără jigniri nu poți, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Am înțeles că te refereai tot la bătaie când ai spus de parenting, asta am înțeles eu și cred că tot asta o să înțeleg dacă mai citesc, nu te-am jignit, era o glumă referitoare la primul tău răspun. Oricum am înțeles ce spui și-ți dau dreptate. xoxo

| Drimmero a răspuns:

Cat timp am fost la scoala, in cea generala am luat si eu cateva scartoafe dupa ceafa, niste perciuni aproape smulsi, cataloage in cap,, altii si-au luat-o mai rau. Pe atunci se luau elevii la bataie fara sa pateasca nimic profesorii, acum daca ridici vocea la copil isi iau mare sut in fund din functie ceea ce mi se pare normal.

Tin minte in clasa a 6-a sau a 7-a cum aproape toata clasa eram aproape corigenti la mate, in afara de 2-3 care stiau ca lumea, diriginta de atunci ne aliniase pe hol pe 5-6 si ne-a intrebat cat luasem in teza, am raspuns toti timizi '3' si am luat cataloage in cap de fata cu lumea de pe hol, acum rad cand imi amintesc,, dar atunci era umilitor. Mai aveam profesoare agresive care tipau,, era una de educatie tehnologica parca...aia era cel putin retardata, dadea aia niste castane cum n-am luat in viata mea niciodata, te lua de urechi ridicandu-te din banca si cand iti baga 2 bucati in cap nici s-o privesti in ochi nu mai aveai curaj, dar si noi tampiti, nu spuneam acasa ce pateam,, ce vremuri, n-am ramas cu nicio trauma, sa nu spunem de jignirile luate de la unii care se credeau superiori doar pentru ca stateau la catedra scolii. Dupa clasa a 8-a s-au schimbat lucrurile, la liceu am dat de oameni normali...cu putine exceptii, unde aveam o profesoara ce avea boala pe femei, le umilea pe fete, fusese inselata in tinerete de sotul ei cu o studenta parca sau nu mai stiu exact.

Nu,, nu sunt de acord cu bataia data unui copil, trebuie educat el o data si-o data!

| Drimmero a răspuns:

De la parinti mai furam cate o palma, mai mult din dragoste cand faceam cate o prostie...si le faceam cand eram mic, la modul ca spargeam ceva. Dar dupa o varsta m-am maturizat cum trebuie si eram cu totul alt om si ne-am inteles omeneste/

| AlexMh a răspuns:

Depinde ce intelegi prin bataie. Cazuri care ajung pe la TV? Nu. Cate o palma peste fund sau un tras de perciuni la vremea lor? Da. Incearca sa ii explici de voie buna unui copil mic, sa vedem daca pricepe. Vad din ce in ce mai multi copii pupati in fund si carora li se fac toate mofturile, care au fel si fel de pretentii si incep sa planga si sa urle prin magazine cand merg la cumparaturi si ii fac pe parinti idioti in fata. Aia sunt copii nebatuti. Nu ai cum sa inveti un copil mic respectul fara sa-l altoiesti din cand in cand. Iar cei care ajung mari si sunt fatalai, iti spun eu ca tot de aia ajung asa. Practic arunci o persoana "necalita" in coltii rechinilor, si sunt predispusi la bullying fiindca nu au curajul sa se apere. Si o sa aud pareri ca poti sa ii duci la arte martiale, sau box sau etc. Pai voi stiti ce bataie mananca acolo de la antrenori? laughing E parte integrala din programa. Cu o mica paranteza de amuzament (e si in programa scoalara si va fi mereu). Toti am trecut prin asta, si uite ca cel putin din generatia mea au iesit multe clasa de elita. Strictetea nu ai cum sa o produci doar prin cuvinte. Si cine spune ca nu a mancat o palma de la educatoare, invatatoare, profesor, minte cu inversunare. Pana si in facultate au fost altoiti cativa in fata aulei, si vorba aia vorbim de 19-20 de ani, nu mai sunt copii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RaAlexandra):

Eeexact! Din pacate inca sunt multi cu mentalitatea ciomagelii...

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar pentru faptul că n-am dat foarte multe detalii, lipsa lor creându-ți confuzie, nu înseamnă că am probleme de exprimare, de acolo și ideea că m-ai jignit. Problemă de exprimare e când dai toate detaliile și nu se înțelege nimic sau se înțelege altceva, moment în care tot nu poate fi catalogat doar de o persoană, că dacă nu înțelege doar o persoană nu înseamnă automat că mesajul e confuz. Puteai să mă întrebi frumos ce vreau să zic dacă te interesa și aia era, nu era loc de acel comentariu pe care eu nu-l percep ca pe o glumă. Mai ales pe un site unde majoritatea sar pe alții într-un mod jignitor pentru toate prostiile.

| Adry05 a răspuns (pentru Apokales):

Păi da, ridici un pic tonul la el, îi spui lucruri ca „sunt dezamagătită de tine că ai acționat așa, trebuia să faci așa"; „nu așa se face", eventual pedepse ca n-ai voie la nu știu ce, dar nu să dai în el în puii mei că nu-i animal să nu înțeleagă cu vorba laughing Acu să nu se înțeleagă că la animale sunt de acord cu violența, că tot s-a vorbit despre cum mi-e neclar mesajul...

| Apokales a răspuns (pentru Adry05):

E tot un fel de violenta, violenta verbala si vezi ca n-ai voie nici sa abuzezi de animale, sa le maltrateziwinking. Si totusi o pedeapsa tot trebuie ca sa inteleaga si esecul, altfel riscam sa cream o alta generatie cu si mai multi psihopati, incapabil sa empatizeze cu ceilalti. Unii au propus chiar niste cursuri pentru dezvoltare emotionala in scoala. In continuare consider ca genul asta de atitudine, nu trebuie sa dai in copil si uite a-i tipat la el si s-a suparat, sunt gresite.

| Adry05 a răspuns (pentru Apokales):

Violență verbală că-i zici sunt dezamagită de tine?! laughing)) Hai că exagerezi. Am zis foarte clar, ridici puțin tonu, aia e departe rău de țipat. Violența verbală e să țipi la el și să-l faci prost, idiot etc. să-mi zici și mie unde am zis în răspunsul meu să-l numești prost.
Doamne și am și menționat ultima propoziție „asta nu înseamnă că-s de acord cu violența pe animale". Sigur răspunsul meu l-ai citit? că-mi răspunzi fix cu ce am menționat...

| Apokales a răspuns (pentru Adry05):

Am dat un exemplu mai soft tongue, pot sa il injur 3 ore continuu fara sa repet injuratura. Da, am citit. Eu doar am zis asa ca sa stii.

| Adry05 a răspuns (pentru Apokales):

Eu știu foarte bine asta și cred că se și vede din ce am zis.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Bataia nu are legatura cu educatia. Educatia inseamna in primul rand, ca tu, parinte, sa fii educat la randul tau, nu sa fii ''civilizat' doar in fata copilului, si pe la spate sa injuri de morti si insecte pe altii. Asa se transmit valorile autentice, cand parintii au ceva BUN de oferit emotional/intelectual. Dar cum poporul roman sufera de cercul vicios al atotstiutorilor, fan al miracolului babesc si alte complexe de inferioritate, putini oameni inteligenti sunt capabili sa iasa din acest cerc.
Bataia din copilarie = trauma = fricile si complexele de mai tarziu care ii vor cioparti din personalitate si din viata.
Mai sunt unii din generatia '60, de exemplu, care zic ''vai, dar tu nu stii cata bataie am mancat, si uite ce bine am ajuns, sunt un om bun, muncesc bine, am salariu mare, familie''. Ei, 'defectele' emotionale exista si la respectivii, dar sunt buni la a masca ori s-au format in planuri mai ''obscure'' pe care nu le vezi la prima vedere, cand interactionezi cu ei.
Umilinta si violenta vor ramane adanc intiparite in mecanismul individului si vor 'lucra', mai ales daca le-a experimentat din copilarie!

| Frank51 a răspuns:

Nu bataia e solutia, dar daca ai ghinion cu un copil naspa nu prea ai alte solutii.

| andiceasu95 a răspuns:

O palma la fund nu strica

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Dacă vream să te jignesc te jigneam, dar nu am făcut-o, am făcut o glumă... Nu sunt eu maestrul exprimării deci nu mă lua atât de în serios.

| kevin9 a răspuns:

Nu e buna bataia