| anonim_4396 a întrebat:

Tema (pentru voi, nu pentru mine): vreau cuvinte romanesti care sa contina grupul de consoane "nn" in interiorul lui.

Răspuns Câştigător
| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

-innorat
-innebuni
-innoi
-innopta
-innamoli
-innegri
-innegura
-innadi
-innobila
-innodat
-innisipa
-innascut

| Magnifico a răspuns (pentru asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm):

happy Nu mi-ai raspuns la mesaj happy

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns (pentru Magnifico):

Ba da :O.
cand am intrat waiting

| anonim_4396 explică (pentru asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm):

Wau, astea sunt toate? Unde ai gasit linkul? Da-mi-l si mie. Sau le-ai scos asa repede din minte?

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca's toate laughing
nu am folosit decat link-ul mintii mele laughing

| anonim_4396 explică (pentru asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm):

Ai o minte frumoasa, domnisoara 1, 70 / 46 / galben rolling on the floor

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns (pentru anonim_4396):

Ahahaha, mersi mersi blushing ("thalent si valoare" laughing )
fara galben! laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da-i mai funda, nu mai fi asa scartar sau sa zic: innnfund-o rolling on the floor

37 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca nu esti tocmai sincer, am impresia ca dexonline.ro te refuza. Da o cautare acolo cu *nn" si le afli pe toate. Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ba sunt foarte sincer. Le-am dat tema, nu vezi ce scrie in postarea mea? Acum corectez raspunsurile rolling on the floor rolling on the floor

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Am impresia ca respondentii anteriori mie nu au auzit de dexonline.ro ori nu-l stiu folosi, de curiozitate m-am uitat si sunt 310 cuvinte cu "nn".

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

De aia si am zis "tema" in subiect... vreau sa cunosc useri inteligenti, nu browser-isti eficienti... in ziua de azi a gandi e mai putin recomandat minorilor rolling on the floor
Am facut ceva rau? Daca si tu zici ca TPU nu e un site de educatie, ma las de pus intrebari...

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteligenta (la o adica si timpul) merita folosite pentru un scop mai bun, nu pentru asemenea subiect, la urma urmei derizoriu. N-am zis ca TPU n-ar fi si pentru educatie, tocmai de aceea indic, in multe postari, site-uri gen dexonline, wikipedia, etc pentru a-i invata sa caute singuri de alta data. Si apoi postarea ta nu este tocmai intrebare, in sensul celor acceptate pe TPU, respectiv o problema la care nu stii raspunsul.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Inteligenta in general ti-o folosesti cum vrei tu, la fel si prostia, ca e democratie, ha, ha. Asta ar fi una. A doua ar fi ca Tenita sustine ca TPU e un site de socializare (vrei interviul lui in care zice asta?), si deci socializez si eu cum pot. Ori mai nou vreau sa socializez cu oameni care sunt ceva mai... intelegi tu.
Ce nu scrie nicaieri in statutul TPU ar fi ca trebuie sa dau socoteala userului X, sau Y, la ce fac si ce intreb, atat timp cat nu e, citez: obscen/ilegal/piraterie/irelevant/inteligibil/spam. Cum intrebarea asta are relevanta pentru mine, si ca dovada aduc urmatorul argument: tocmai mi-am facut o noua prietena inteligenta cu ajutorul ei; plus ca nu e tema (cel putin nu e tema pentru mine, ca eu nu ma duc la scoala cu temele nefacute), n-am atacat nici alti useri, admini, chestii, in ea, nu vad de ce ar trebui sa accept sfaturi, opinii sau insinuari de la terti. Eu accept doar mistouri, ca amuzamentul e un sentiment nobil ce creaza o stare de confort psihic si de bine rolling on the floor
PS. Nu ti se pare ca anul asta TPU a intrat intr-o stare de implozie? Cam ca prunele alea uscate din camara de nu mai raman decat samburii din ele.
Eu asa detectez bine-venitele schimbari de politica duse de administratie. Sunt, cum s-ar zice, specialisti in mumificare rolling on the floor
Ahh, unde sunt intrebarile alea cu 200 de raspunsuri sau 75 de voturi de stupid pe o remarca?

| Corina a răspuns:

Inaclai, innalbi, innegri, innoi, innoitor, innamoli, innebuni, innebunitor, innopta, innora, innadi, innaditura, innadire, innoda, innodatura, innobila, innoroi, innemuri, innascut.

| anonim_4396 explică (pentru Corina):

Innaclai si innalbi suna ca reclama de la Persil, adica naspa rolling on the floor

| Corina a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ca suna naspa, dar se afla in dictionarul de cuvinte derivate, alaturi de celelalte cuvinte care se formeaza cu prefixul "in". Dar ce stiu unii?

| anonim_4396 explică (pentru Corina):

Suna naspa rolling on the floor

| Corina a răspuns (pentru anonim_4396):

In asa zisa intrebare ai spus: "vreau cuvinte romanesti care sa contina grupul de consoane "nn" in interiorul lui" si nicidecum cuvinte frumoase, faine sau cum vrei tu. Asa ca daca vocabularul limbii romane cuprinde si cuvinte naspa, asta e!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Esti din Sannicolaul Mare? Facem un planning impreuna, sa bagam postarea asta in banner?

| anonim_4396 explică (pentru Corina):

Nu, suna naspa cum pui tu problema, de parca numai cuvinte care incep cu "inn" sunt in DEX... rolling on the floor

| Corina a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea e ca vrei s-o faci pe desteptul si nu stiu de ce imi mai pierd timpul cu tine.

| anonim_4396 explică (pentru Corina):

Ideea e ca eu chiar cautam un cuvant anume... si inca il mai caut, pentru jocul Spanzuratoarea de pe android rolling on the floor

| Corina a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci cautare placuta in continuare!

| anonim_4396 explică (pentru Corina):

Of, da, caut un cuvant care nu incepe cu i... greu jocul asta, Spanzuratoarea...
Ti-ai recuperat folderul ala sters din greseala, de pe computer?

| Corina a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate, nu! Doar o parte dintre fotografii, ce le-am recupera de pe la altii.

| anonim_4396 explică (pentru Corina):

Nasol! E un program de recuperare orice fila stearsa accidental pe care il folosesc eu: http://www.p-dd.in/hard-disk/ntfs-soft.asp
E un pic complicat de utilizat, si un pic scumput (daca nu il to*lle*ntez de pe la vietnamezi), dar merita toti banii (asta daca esti fraier sa nu-l tolle*ntezi mocca, ha, ha). Du-ti hard-ul la un computerist mai bine, sa te rezolve unul care se pricepe... singura e aproape imposibil sa-ti iasa din prima.

| Corina a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi de sfat! Mi-am cam luat gandul de la ele. In plus, nici nu prea cunosc vreun "computerist". Dar voi cauta. Ce nu face omul pentru a-si recupera amintirile!

| ChiyoTheo a răspuns:

Innorat; innebunit; innoptat etc.

| anonim_4396 explică (pentru ChiyoTheo):

Defineste "etc" si te innobilez cu o funda laughing

| ChiyoTheo a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica toate cuvintele care contin grupul de litere 'nn' laughing

| anonim_4396 explică (pentru ChiyoTheo):

Ah, asa tarziu ai venit inapoi... pacat, am dat funda rolling on the floor
Asa, de consolare, sa stii ca daca mai bagai vreo 6 nn-uri in timp util, o luai tu.

| ChiyoTheo a răspuns (pentru anonim_4396):

Eee... Asta e. Poate alta data :p

| Pagnel a răspuns:

Innoit
innalbit
innorat
atat stiu

| VERSGAGA a răspuns:

Innot, Innorat, Innecat

| Alecsa11 a răspuns (pentru VERSGAGA):

Inot*, inecat*.

| MEAmy a răspuns:

Innorat, innot, innoptare, innalbit, innegrit, innebunit, innecat, innoit, innascut.

| Zsoolt_Dobai_1997 a răspuns:

Innorat