| Bădika_Loredan_1995 a întrebat:

Știe cineva să stabilească necesarul de substanțe nutritive (funcții vitale + supliment) pentru un armăsar în greutate de 750 kg folosit intens la montă?

1 răspuns:
| alina2k18 a răspuns:

Hranirea, ingrijirea si folosirea armasarilor pepinieri

- are drept scop aducerea si mentinerea lor in conditie de reproducatori
- hranirea armasarilor pepinieri:
1. pe perioada de stabulatie: 6-8 kg fan
8-10 kg morcovi sau 4-5 kg morcovi si 4-5 kg sfecla
3-4 kg concentrate
2. pe perioada de vara: 3-4 kg fan
15-20 kg masa verde
3-4 kg concentrate
- ingrijirea: zilnic se efectueaza perierea, tesalarea, stergerea corpului,, copitele se curata la nevoie, iar la circa 1 luna se ajusteaza
- miscarea zilnica pe o distanta de 7-8 km este obligatorie, alternand pasul cu trapul
- regimul de folosire la monta:
1. armasari tineri (mai mici de 7 ani) si armasari mai mari de 15 ani, efectueaza o singura monta pe zi cu o zi pauza pe saptamana
2. armasarii adulti intre 7 si 15 ani realizeaza 1-2 monte pe zi, la interval de 8-10 ore, cu o zi pauza pe saptamana