| StewartCassie a întrebat:

TPU, sper sa ma puteti ajuta. In cubul ABCDA'B'C'D', fie M mijlocul muchiei BC. Arata ca:
a) dreapta AM se afla in planul bazei ABCD
b) dreapta A'M nu este inclusa in planul fetei ABB'A'
c) dreapta C'M se afla in planul fetei BCC'B'.
Funda! happy

1 răspuns:
| EstiApreciatDacaEstiDiferit a răspuns:

A) A apartine lui (ABCD)
M apartine lui BC, BC inclusa in ABCD -din amandoua ideile astea rezulta ca AM este inclusa in ABCD
b) A' apartine lui ABB'A'
dar M apartine lui BC, BC nu este inclusa in ABB'A' -din amandoua ideile rezulta ca A'M nu este inclusa in ABB'A'
c)C' apartine planului BCC'B'
M apartine lui BC, BC fiind inclusa in planul BCC'B' -din amandoua ideile rezulta ca C'M se afla in planul fetei BCC'B'.
Daca gaseam intrebarea cand ai scris-o iti raspundeam happy