| neconectat99 a întrebat:

Trebuia sa fi stat mai mult.
Sa fi sau sa fii?

14 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu știu ce să zic. Stai că poate apare Violleta. Ea se pricepe la de-astea.

| Hyperion7 a răspuns:

Să fi, fii pui când e vorba de o adresare ori aici nu e vorba de o adresare, de exemplu "Fii cuminte!" "trebuie sa fii un bun om în societate" ș.a.m.d.

| Drake21 a răspuns (pentru Hyperion7):

O activat optiunea intreaba un prieten laughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru Drake21):

Gramatica e toxic pentru românuri

| ReddY25 a răspuns:

Prima

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Să fi stat

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia să fii stat mai mult.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect este "trebuie să fi stat mai mult", deoarece avem conjunctivul perfect, care este format din conjuncția "să" + verbul auxiliar "a fi" la infinitiv + participiul trecut al verbului de conjugat, în cazul acesta "a sta".
Văd că te preocupă mult religia și filosofia, dar poate n-ar strica să mai arunci un ochi și peste cartea de gramatică, ce zici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia sa fi stat mai mult.

Ar fi trebuit sa stau mai mult. Observi?

Niciodată ar fi trebuit, sau "as fi"

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aparent TPU corectează Greșelile. Acolo in exemplu "așa nu" era fii cu doi de i.

| Drake21 a răspuns:

Sa fi

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

La fizica e m ai greu rolling on the floor

| gabicoo a răspuns (pentru Drake21):

Greșit! Aici este vorba despre o chestie transdisciplinară: de chimie mai întâi, apoi de fizică și la urmă de biologie! A fost mai întâi o chimie deosebită între doi, apoi în urma unui proces de frecare biologia a produs un geniu care scrie cu doi de i atunci când trebuie unul singur și cu unul când trebuie doi. Dar este ceva normal in Românica.