| Dragan_Denisa_1998 a întrebat:

Trebuie sa dai bacul din psihologie ca sa intri la facultatea de psihologie? Sunt la profilul filologie germana si as vrea sa imi raspunda cineva care chiar stie despre ce e vorba. Multumeschappy

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nu ai precizat din ce localitate...

NU trebuie să dai BAC-ul special din Psihologie, poţi alege şi altă materie :)
Trebuie doar să promovezi examenul de BAC!

Vezi, spre exemplu, condiţiile de la Iaşi :
"Condiţiile de admitere

Pentru domeniul Psihologie, specializările Psihologie – Zi şi Psihologie – ID şi pentru primele două specializări ale domeniului Ştiinţe ale educaţiei, Pedagogie – Zi şi Psihopedagogie specială – Zi

Media de la bacalaureat (100%).
Criterii de departajare pentru candidatii admisi cu aceeasi medie, aflati pe ultimele locuri: media anilor de studii din liceu, media la disciplina Psihologie." - SURSA :
http://admitere.uaic.ro/admitere-facultate-2014/#psihologie

Sau de la Braşov :
http://www.unitbv.ro/......202014.pdf

http://www.unitbv.ro/pse/Admitere.aspx

Ori de la Cluj :
"Domeniul Psihologie

Specializarea PSIHOLOGIE (3 ani, cu frecvenţă şi învăţământ la distanţă)
liniile de studiu română şi maghiară

Criterii de selecție pentru linia română:

50% media de la examenul de bacalaureat
50% test grilă de cunoștințe pe baza unui manual de Psihologie de liceu

Testul grilă are o pondere de 50% din nota finală pentru admitere; testul NU are un caracter eliminatoriu. Acest test vizează cunoștințe elementare de psihologie, în baza manualului de psihologie pentru clasa a X-a (Psihologie: manual pentru clasa a X-a, Editura POLIROM, coord. Adrian Neculau, editia 2007)." - SURSA :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/psihologie/

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu conteaza din moment ce se da admitere.

| Sadop a răspuns:

Nu contează la ce dai BAC-ul.
Îl poţi da şi la logică, şi la geografie, şi la fizică, dacă ai fi fost la profil real.
Contează media de BAC şi, depinde de faucultate şi de la an la an, examenul de admitere.
Baftă!