| DeeaNegrea a întrebat:

Trebuie sa fac un referat la fizica cu tema la alegere.Sunt in clasa a 8-a.Despre ce as putea face un referat interesant? Dau fundita

7 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Un referat cu un subiect foarte usor, interesant si cunoscut de toata lumea ar putea fi Forta Gravitationala. :)
Referatul il poti gasi aici daca te intereseaza : http://www.referat.ro/referate/Forta_gravitationala_09af7.html
Succes si iti doresc sa iei o nota cat mai mare! :)

| Elena1234456 a răspuns:

Despre magneti (si eu sunt tot a 8-a si am avut si cateva lectii despre efectul magnetic al curentului electric).

| Sოﺁℓε a răspuns:

Buna! despre http://www.e-referat.net/referate/fizica/fenomene-mecanice sau despre http://www.referat.ro/......03114.html sunt bune pentru ca sunt de claasa a 8 a si a 7 a. pa pa

| Ana-Maria94 a răspuns:

Despre energia generatoare sau energia solara sa energia cinetica etc.Si eu am avut astfel de proiecte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Optica (iluzii optice, vazul pisicii sau nu stiu.chestii de genu')

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre combinatozauriilaughing

| nuku a răspuns:

Acceleratia gravitationala
incepi prin a prezenta o problema de cadere libera si anum Un urs cade in prapastie adanca de 100 metri in 10 secunde.Intrebare ce culoare are ursul? va fi o tema interactiva si toti colegii vor incerca sa dea un raspuns mai mult ca sigur.
dupa ce ii lasi sa le mearga imaginatia incepi sa detaliezi afla ce valoare are acceleratia gravitationala si apoi vezi in ce zona a pamantului e valoarea acceleratiei etc etc. SUCCES