| Anonimsilver a întrebat:

Un cadavru pluteste pe apa? Daca da de ce?

Răspuns Câştigător
| Andreeaioan115 a răspuns:

Pentru ca ies la suprafata gazele din organism, si cadavrul devine usor.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se umfla din cauza gazelor de descompunere, precum si de la cele produse in stomac si intestine si se ridica la suprafata dupa cateva zile.
Persoanele mai grase pot pluti pe suprafata apei, chiar si daca sunt vii, dar stau nemiscat (preferabil culcat pe spate). Grasimea le tine sus si nu se scufunda.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cadavrul pluteste pe apa pentru ca a cazut sau a fost " obligat " sa cada de pe vasul cu aburi Dresden in noaptea de 28-29 sept 1913 in Canalul Manecii si a fost gasit de un marinar. Se presupune ca marele si tanarul inventator a fost asasinat dar pana astazi moartea lui inca este un mister. Cui apartinea cadavrul?

| untu a răspuns:

Da! Un cadavru aflat in stare de putrefactie, organismul cand se putrezeste, toate organelle mai ales stomacul si intestinele produc gaze care pot se umfle tot corpul ce cea ajuta sa iasa din suprafata apei si sa pluteasca in deriva!

| JstGeorge a răspuns:

Imi place intrebarea ta laughing

| Mrr2000 a răspuns:

Atunci cand o vietuitiare moare aceasta isi elimina fiecare gaz din corp, categoric ca cadavrul va pluti. Asta e biologie de clasa a 7-a happy

| Ajutorlanevoie a răspuns:

Pentru ca este plin de apa

| Ajutorlanevoie a răspuns:

Fiindca este plin de apa