| marmotavorbareatza a întrebat:

Un sfat va rod cum sa fac sa memorez mai bine si mai usor unele lucruri

9 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Citeste de mai multe ori, ia Memoplus.

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Exista medicamente pentru o memorare mai buna, am vazut reclame pe la TV; probabil functioneaza, te ajuta sa te concentrezi mai bine.

| SunTAdY a răspuns:

Uite aici un sfat : Cand vrei sa memorezi ceva. du-te intr-o camera sau undeva unde e liniste. unde nu te poate deranja nimeni si concentreaza-te asupra ce vrei sa memorezi... FUNDA va rog.

| adrew a răspuns:

Cele mai bune ore pentru memorare imi pare ca sint de la 6 pina la 8

| CEA a răspuns:

Ia Lecitina e 25 de lei 50 capsule la Sensi Blu e oferta acum sau MemoPlus 27 lei o cutie de 60 capsule.

| CherryLove a răspuns:

In primul rand trebuie sa precizez ca : memoria in cele mai multe cazuri tine de exercitiu ( cu alte cuvinte este un antrenament al mintii ), astfel daca nu inveti periodic nu ai cum sa retii un volum mare de informatii.

Pe de alta parte conteaza si ceea ce vrei sa memorezi si aici ma refer cu strictete la limbajul scrierii ( stiintific medical etc ), pentru ca unii termenii sunt mai greu de retinut daca nu ai tangente cu respectiva specialitate.

In al treilea rand, fiecare are un mod specific de a memora, unii vorbesc tare pentru ca retin mai bine cand se si aud, altii se concentreaza pe memoria vizuala si astfel la o ascultare sau stiu eu se uita pe pereti pentru ca vizualizeaza astfel mai bine asezarea in pagina (practic vad pagina fiecare alineat si cuvant, asta am intalnit-o adesea in cazul celo care invata mecanic ), unii isi fac liste cu ideeile principale sau invata logic si dezvolta ulterior cu propriile cuvinte, altii se inregistreaza pe telefon si se asculta la casti astfel sa nu ii doara gura tot repetand acelasi material pe care doresc sa il memoreze si astfel ei doar repeta in minte ce aud, altii invata ascultand muzica si multi nu reusesc pentru ca se cearta parintii in camera alaturatahee hee glumesc.

In sfarsit unii apeleaza la suplimente alimentare cum sunt binecunoscutele memoplus ginkoprim etc, care te ajuta doar sa te concentrezi mai bine cand inveti si drept urmare retii mai usor.

Cam atat am avut de zis, sper sa ti fie utile precizarile mele. Bafta! XD

| rockellmy35 a răspuns:

Si eu am uneori problema asta.E chestie de concentrare.Trebuie sa fie liniste si daca e vorba de o limba straina sau chiar si in romana, asociaza unele cuvinte mai grele cu cele care iti intra mai usor in cap(Exemplu:asterne-seamana cu asternut).Cu toate ca toti spun ca nu e bine sa inveti mecanic dar uneori asta e ultima optiune si poti sa citesti pe bucatele iar apoi lipesti totul-ca un puzzle. Sper ca te-am ajutat.happy

| AmaliaApetri a răspuns:

Sunt exercitii de memorare.Era chestia de genul "invata sa inveti".
Daca tin minte era unul de genul ca inainte de culcare...sa ti amintesti tot ce ai facut in cursul zilei.Tot.absolut tot.
La inceput e greu...dar apoi iti revin in minte mult mai usor amanuntele si toate cele.
Alta chestie ar fi sa vezi ce stil de invatare ai....vizual, auditiv, etc...
Dupa ce descoperi stii cum sa te poti invata tu singura.In sensul ca fiecare invata in moduri diferite.
Eu personal invat pe muzica, mereu...sunt fanatica la capitolul muzica.
Important e sa descoperi ce' se prinde 'mai usor de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Mulți întreabă cum să memoreze mai bine, cum să învețe mai ușor. Citește acest serial, te va ajuta! Te rog, însă, citește episoadele în ordine, de la 1 la 6 (5 și 6 sunt pe cale de apariție). http://www.lecturirecenzate.ro/2012/08/03/teste-examene-1-motivatia/