| cristinela4 a întrebat:

Am de învațat un discurs pînă luni, poate să mi dea cineva vre-un sfat cum să-l memorez mai ușor? Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Fa-ti o schema pe baza lui si incearca sa-l inveti logic, nu sa-l tocesti. Formuleaza-ti ideile in cap si dezvolta-le tu. ITi poti lua si foaia sa-ti mai arunci o privire daca ti se pare ca ai uitat o idee, dar ai grija sa nu te incurce mai rau.

4 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Imaginează-ți că subiectul din discurs e povestea vieții tale sau citește un rând de 100 de ori până îl memorezi, gândește-te că prietenul tău cel mai bun a pățit ce e în discurs.

| cristinela4 explică:

Mersi pentru sfaturi!

| TheBestTPU a răspuns:

Hei. In primul rand incearca sa nu te mai uiti pe foaie si sa spui pana unde stii. Atunci cand te blochezi uita-te pe foaie sa vezi cu ce cuvant incepe urmatoarea propozitie/fraza. Eu una asa am reusit sa memorez un text scris de mana pe o pagina A4 intreaga. (stiu ca nu e mult dar meh). Deci dupa ce memorezi cuvantul citeste acea propozitie integral dar si urmatoarele 2-3. si tot asa, pana ajungi la sfarsit. SUCCES!

| Iuliana_Delia_1991_Cqs3 a răspuns:

Incearca sa te exprimi liber cu privire la discurs ca si cum ii vorbesti unui prieten, si daca nu merge memoreazal in oglinda sau ca papagalulca altcceva nu ai ce sa faci