| IuliutzàThà a întrebat:

De ce pastile am nevoie pentru a reusi sa memorez unele lucruri? (in special pentru scoala)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sweetdyana18 a răspuns:

Cea mai eficienta pastila este vacanta... happy

9 răspunsuri:
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Ai nevoie de lecitina! le gasesti la farmacie!

| eandopuncttk a răspuns:

Mergi la farmacie si vezi ca este un supliment alimentar cu ginseng nu mai stiu exact cum ii spune. alea sunt foarte bune

| axll a răspuns:

Lecitina. dar nu spera sa aiba rezultate miraculoase. este un medicament care se prescrie a la long, (trebuie luat pentru o perioada de cel putin 2-3 luni) pentru a avea efect. ***** are dreptate, brain-fitness-ul chiar ajuta. faci exercitii zilnice de memorie si atentie, teste de iq. le poti face si pe o banca in parc, in camera. de ex. te duci la o prietena acasa. stai 30 secunde, memorezi cum e aranjata mobila si incearca sa memorezi pana acasa, unde vei schita pe o foaie. data viitoare cand te duci la ea, incearca sa memorezi alte detalii. marca televizorului, unde era telecomanda etc. cauta pe google exerctii de memorie si vei gasi o gramada. numai bine happy

| Georgyyyyyyy a răspuns:

Buna...incearca MEMO ON 100 tablete, Memorie - Fares sau Mentat. sper ca te-am ajutat!

| IuliutzàThà explică (pentru Georgyyyyyyy):

O sa incerc happy mersi

| Georgyyyyyyy a răspuns (pentru IuliutzàThà):

Nu ai pentru ce. sper sa te ajute!

| IuliutzàThà explică (pentru Georgyyyyyyy):

Si eu sper acelasi lucru happy.

| gaoaza a răspuns:

Incearca sa-ti antrenezi memoria, cate o strofa de poezie in fiecare zi, dupa o saptaman vei retine 2 strofe dintr-o singura citire. Un mod mai elaborat este sa te adresezi celor de la infospeed. Ei niste cursuri de citire si memorare rapida. Viteza de citire este strict corelata cu viteza de vorbire. Poti sparge bariera asta si poti citi cateva fraze dintr-o singura privire. Fa un test, pune pe cineva sa scrie cu litere de tipar un cuvant din 4 litere mari, acopera cuvantul cu o foaie de hartie si trage repede (fractiuni de secunde) foaia si astupa la aloc, vei fi uimit sa vezi ca ai reusit sa-ti dai seama ce scrie fara citesti, creierul tau a preluat informatia fara sa citesti, pur si simplu a asimilat-o, ai inteles-o mai bine zis. Asta este bariera de care-ti spuneam mai sus. Eu citesc deja un sfert de pagina dintr-o privire si o si pot reproduce cu o acuratete de 98%. Exista un aparat care te antreneaza in sensul asta, tot la www.infospeed.ro il gasesti. dar fa cursul lor, e vreo 3 mil dar face toti banii cu varf si indesat!

| LukaVocaloid a răspuns:

Memoplus te ajuta sau el putin pe mine m-au ajutat la examene.