| andreiutzucu a întrebat:

Datzimi ideei caum sa memorez o poezie mai usor funditsza

10 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Repeta andrei poezia de 100 de ori si siguuuuur o invetilaughing glm, pai mai pustiu, citeste-o si tu pn crezi ca esti in stare s-o spui pe de rostwinking spoooooorhappy

| Alexander_1900 a răspuns:

Poi e foarte simplu, nu conteaza cate versuri / strofe are.
Inveti prima data cateva versuri, eventual o strofa ( depinde cat de mare e ) apoi dupa ce ai invatat-o pe prima o inveti si pe a doua, si le spui pe primele 2, apoi pe a 3 -a si le spui dupa pe toate 3 si tot asa. Asa inveti cel mai repede, dupa mai citesti poezia de cateva ori si iti intra in cap.

| username23 a răspuns:

1Citesti odata poezia fara greseli apoi bea un pahar de apa. Am auzit asta de la bunici.
2.Invata 2 rinduri, apoi inca 2 si le repeti impreuna( invata cite 2 rinduri)
3.Repeta ceia ce ai invatat acum peste 2 ore, din 2 in 2 ore.
4. Inainte de somn repeti poezia apoi pui cartea sub perna(asta tot e de la bunici).
5. Te trezesti de dimineata cu capul limpede, fara ginduri si inveti mult mai usor.
Funda?

| Ayna a răspuns:

Imi aduc aminte cind eram micuta si nu puteam invata o poezie. Tata mi-a desenat poezia pe o foaie big grin
Avea petru strofe si fiecare strofa avea peisajul sau.Am mai citit-o de citeva ori si gata! Am invatat-o foarte usor.Doar era de ajuns sa imi imaginez desenul.
Alta ar fi sa scrii ceea ce inveti sub fonograma unui cintec pe care il vei asculta de mai multe ori in timp ce stai la calculator sau faci ceva prin casa.Iti va intra in cap fara sa doresti.
Sau maninca ceva dulce. Dupa aceasta concentratia e mai mare.Si fa o pauza din 20 in 20 de minute.Creerul functioneaza numai 20 de minute dupa care oboseste.Succese!

| AcidCuSange a răspuns:

Daca iti place sa canti, o memorezi mai usor cantand-o

| deedee_3754 a răspuns:

1 citeste'o de mai multe ori

2 repeta un vers(rand) de mai multe ori pana il stii pe de'rost

3 dupa ce stii versurile spune strofawinking

4 cand inveti poezia spune cu voce tare

eu asa invat poeziile :* sa-mi spui daca ai putut so inveti asa :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit intr-o camera fara zgomot si gandeste-te numai la poezie
O sa vezi ce usor va fiwinking
Daca nu poti, invata acum "partial", si scoala-te pe la ora 6, inainte de a merge la scoala, si mai repeta poezia
vei fi cu capul mai "limpede"
winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iei lecitina. nu da gres

| aniiledha a răspuns:

Uite-te in oglinda si repeto de mai multe ori asa o inveti mult mai repedewinking la mine mergea de fiecare datawinking

| koko a răspuns:

Scrii`o de mai multe ori