| AnaLaCalculator a întrebat:

Unde e Chile

Răspuns Câştigător
| iuliaGirl11 a răspuns:

In america de sud

5 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Pe glob.

| Cici4Mici a răspuns:

In America de Sud.

| secret96 a răspuns:

Chile se afla in America de Sud;) Uite aici mai multe informatii;))
http://ro.wikipedia.org/wiki/Chile#Geografia

| tpuu a răspuns:

Chile,, este o republică situată în America de Sud, având graniţe comune cu Peru la nord, Bolivia la nord-est şi cu Argentina la sud. Este cuprinsă între 17º29'57'S şi 56º32'S latitudine sudică. Capitala statului se află la Santiago (oficial in spaniolă, Santiago de Chile), cel mai mare oraş. El este situat în Valea Centrală a ţării, iar din punct de vedere administrativ face parte din Regiunea Metropolitană Santiago. Deşi Santiago este capitala, Congresul Naţional îşi ţine şedinţele în Valparaiso. Chile este întinsă pe o suprafaţă de 4.200 kilometri de la Nord la Sud şi de la Est la Vest cu o medie de doar 175 km. În Chile se află cel mai secetos deşert din lume, Atacama. În prezent, Chile este una dintre naţiunile din America de Sud fiind foarte stabilă şi prosperă. Ţara conduce printre naţiunile din America Latină în dezvoltarea umană, competitivitate, calitatea vieţii, stabilitatea politică, globalizare, libertatea economică, percepţia scăzută a corupţiei şi ratele relativ scăzute ale nivelului de sărăcie materială. De asemenea, ocupă o poziţie fruntaşă in libertatea presei şi a dezvoltării democratice. Cu toate acestea, ea are o inegalitate a veniturilor, măsurată prin indicele Gini.