| TrueLoveWins a întrebat:

URGENT! Care sunt trasaturiile fabulei? dau Fundita!

Răspuns Câştigător
| măcheamăăăî a răspuns:

Caracteristicile unei fabule : — apartine genului epic, este populara sau culta, in versuri sau in proza; — de mici dimensiuni, intrucat naratiunea este adesea inlocuita cudialogul: personajele se prezinta singure; — povestirea scurta se aseamana cu o sceneta, cu putine personaje, dar reprezentative; — locul si timpul sunt vagi, intarind ideea ca asemenea fapte se pot petrece oriunde si oricand; — animalele (plantele, obiectele) sunt alese cu maiestrie, incat sa redeacat mai fidel, trasaturile personajului pe care-l intruchipeaza: furnica — omul harnic; greierele — omul lenes; vulpea — omul siret; lupul — omul lacom; boul — omul prost; catelul — omul fricos; magarul — omul incapatanat etc. — sub valul alegoriei se descopera lumea oamenilor cu defectele eterne; — fiecare personaj este simbolic, deoarece reda un anumit tip uman, avand mai multe defecte, dar dintre toate unul este definitoriu; — structura are doua parti:a) povestirea redusa (sceneta) care aduce in fata cititorului personajele cu defectele lor; b) morala (invatatura), de regula scurta, si care se gaseste cel mai des infinal, dar si la inceput sau in interiorul povestirii; — limbajul folosit este unul comun, prozaic, fara prelucrari literare, deoarece accentul este pus pe satirizarea defectelor; fabulele au rol instructiv, dar, mai ales, educativ (moralizator).

1 răspuns:
| Geo_Georgiana_1997 a răspuns:

Prin trasaturi sper ca te referi la particularitati
1. specie a genului epic, in versuri sau in proza
2. contine o scurta povestire alegorica in care sunt satirizate defecte omanesti cu scopul de a le indrepta
3. personajele fabulei sunt aminale, plante, obiecte inzestrate cu insusiri umane, asadar figura de stil predominanta este personificarea
4. are, de regula, doua parti: partea narativa, care cuprinde povestirea alegorica a faptelor, si partea finala, morala, care este o invatatura ce se desprinde din naratiune
P.S. nu o sa gasesti asa ceva pe netwinking