| AvalohAlyn a întrebat:

Va fi greu oare daca incerc sa fac postliceala de asistent de radiologie sau la cea de asistent nutritive și dietetică? Oare care este nivelul de dificultate? Mi-e cam frica de dificultate sa nu fie extrem de greu dar as vrea sa incerc totuși, la școala FEG Galați.

Răspuns Câştigător
| aaanamariaaa a răspuns:

Ca asistent de nutriție ar trebui sa fie destul de ușor. Eu personal nu as face 3 ani de postliceala ca asistenta de nutriție, candpoti face un curs de nutriție și ieși tehnician nutriționist e cam același lucru și durează nunai 6 luni și costa mai puțin și sincer nici nu se prea merita sa mergi pe nutriție ca nu e foarte cautat domeniul, deoarece exista nutriționiști cu 3 ani de facultate, și medici nutriționiști cu 6 ani de facultate + master, deci omul de rand va alege sa meargă la cineva mai specializat nu la cineva cu diploma de postliceala sau curs. Deci, ziceai și de specializarea de radiologie, eu sincer ti as recomanda specializarea de asistent medical generalist la postliceala, deoarece o sa poți lucra pe orice secție din spital, sau la clinici din oraș, cabinete medicale, cabinete stomatologice etc, e foarte variat domeniul și cautat, pe unde specializarea de Radiologie, nu prea, esti cam strâmtorata și poți lucra numai pe secția de radiologie, dar dacă îți place merita sa o faci. Vad ca ai pus de mult timp întrebarea, sper sa vezi ca ți am răspuns totusi.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"sa fac postliceala de asistent... Mi-e cam frica de dificultate"

ai probleme cu intelectul, ceva retard?
nu? atunci fă-o!

| aaanamariaaa a răspuns:

Stai ca tu ai întrebat și dacă e dificil, stiu ca cei de la Feg sunt înțelegători cu elevii lor, deci nu ar trebui sa iti fie frica, ca nu este ca la facultate sa fii stresata cu examene în fiecare sesiune, la postliceala dai teste la disciplinele studiate, ca in liceu adica, sau o sa va dea sa faceți referat, nu va asculta, ca nu e chiar gimnaziu, poate pe ici pe colo va mai pune câte o întrebare, dar nu sta nimeni cu pistolul la ceafa, deci nu fi speriata. Este nevoie de efort intelectual totusi fiindca studiezi medicina, dar nu e ca la facultate sa fie maxim de stres, dar nu trebuie nici sa te culci pe o ureche cum s ar zice. Du te si te înscrie ca o sa vezi ca nu este chiar atât de rău precum iti imaginezi, pana te adaptezi câteva săptămâni, după o sa te obișnuiești.