| serin94 a întrebat:

Va rog ajutati-ma cum se face o scrisoare pentru doamna directoare ca avem ca tema si nu stiu cum sa o fac! La ce ma pot referi cand ii trimit scrisoare? Ce sa contina? Sau dati-mi un modell! Va rog.

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

O scrisoare de multumire? Sau o cerere?

O scrisoare ar trebui sa sune cam asa:
Doamna director,
Ma numesc "Lala Buhaescu" si va scriu in calitate de elev a scolii nr.175,sector 1, Bucuresti.Doresc sa va multumesc pentru sprijinul acordat surorii mele mai mici, Mara Buhaescu, in procesul de transfer la scoala dumneavoastra.

Cu multumiri,

Lala Buhaescu

Daca e cerere atunci formula se schimba putin:

Doamna director,
Sumbsemnata Lala Buhaescu, in calitate de eleva a scolii generale nr.175,Bucuresti,va rog a-mi aproba cererea de transfer la clasa speciala "Waldorf". Mentionez ca doresc acest transfer pentru a-mi perfectiona cunostinetele de limba germana.

07.04.2009 Va multumesc,
Lala Buhaescu

Sper sa-ti fie de foloswinking

17 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

La cerere si scrisoare, formula de incheiere si semnatura trebuia sa apara in partea dreapta jos... dar din pacate, nu apare asa... iar data de la cerere trebuie sa fie in stanga!

| psiholoaga a răspuns:

Scrisoare e de tipul: Doamna Director, BLABLABLABLABLA, cam 6-7 randuri, apoi "Cu stima, X" Ai grija la reguli: unde se pune data, primul rand virgula. Incheierea singura pe rand, etc. SI vezi sa nu iti fi cerut sa faci "cerere". Sunt doua lucruri diferite.

| Parintele a răspuns:

Doamna Directoare,

Colectivul clasei a-V-a va roaga sa dati atentie acestei scrisori deschise prin care va implora sa scoateti orele de religie din programa scolara pentru ca nu ne este de folos cu nimic; din contra ne sperie si singura parte buna ar fi ca ne amuza, dar asta nu indeajuns incat dupa ora de religie sa avem fruntile descretite.

Va multumim.

| alinosh a răspuns:

Scrisoare sau cerere?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E simplu! eu te pot ajuta dar iti voi scrie un fel de rezumat kwinking?
poti spune asa: Dna director,
Ma numesc Scrabalete Cracaciuc Si blabla bla k imi este lenebig grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... spune-i ca nu stii sa-ti faci acea tema si api spune-i ca nu se va mai intampla. Eu asa am facut intr-o zi si de atunci sunt cea mai buna la matematica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TE ROGI LA DUMNEZEU SA-TI LUMINEZE MINTEA SA INTELEGI, DAR TE ROG SPUNE-MI NUMELE TAU!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iti *** eu una

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrisoarea trebuie sa contina formula de introdudcere, introducerea cuorinsul si incheierea, multumiri, formula de incheiere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va rog frumos avem ca tema sa fec o scrisoarec ce contine...''te numesti Alexanru Ionescufaci parte din cercul dramatic al scoli SICRETART pe 30 iunie premiera spectacol cupiesa ''Napasta'' '' va rog ajutati-masad nu stiu nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un raspuns nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti o proastalaughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar n-am. da ma puteti ajuta si pe mine... O cerere adresata directoarei utilizand stiulul beletristic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu prea stiu.invit-o sa participe la vizionarea unei expozitii de desene dintr-un cerc de pictura sau sa participe la o serbare.mai stiu eu ce. mai gandestete.eu am incercat sa te ajut pupiki

| Theo a răspuns:

Doamna director,

subsemnata... eleva in clasa...la scoala nr... va rog sa binevoiti a-mi aproba aceasta cerere deoarece imi este folositoare la motivarea absentelor din data de...

data va multumesc anticipat,
numele...

doamnei director a scolii generale nr... din sectorul... bucuresti.

winking asta e

| serin94 explică:

Styuuu e logiikk

| serin94 explică:

Scrisoaareeex(