| Criss_2552 a întrebat:

Rrebuie sa-mi scriu parerea despre poezia "Luceafarul" pe maine si nu-mi vin idei. Va rog dati-mi parerile voastre adica ce v-a placut.

Răspuns Câştigător
| andreea_6675 a răspuns:

Dupa parerea mea, luceafarul este o poezie complexa, o poezie care are la baza conditia omului de geniu pus fata in fata cu dragostea, reprezinta antiteza dintre tot ceea ce este uman si cosmic, incercarea nereusita de a contopi universul "nemuritor si rece" cu "cercul nostru strans", si anume omenirea. este evidentiata antiteza dintre efemer si divin, dintre conditia omului divin si a fiintei superioare; Luceafarul este considerat a fi o sinteza a creatiei eminesciene. ar fi mai multe de zis despre aceasta poezie, mai completezi si tutongue bafta.