| PussicatDolls a întrebat:

Va rog dati-mi si mie exemple de substante care pot trece din stare gazoasa in stare solida.

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Nu ți-am găsit nimic mai serios, despre desublimare, dar citește totuși, ce ți-am găsit.
Trebuie să cauți tu, că sunt și PDF-uri și pe alea să le descarci.
Cel mai bine ar fi să cauți tu, în cărți de fizică.
Orice substanță care sublimează, poate în anumite condiții de temperatură și presiune, să desublimeze, dacă este vorba de o incintă închisă.

6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Sublimarea şi desublimarea

Trecerea substanţei solide direct în vapori se numeşte sublimare, iar procesul invers, desublimare. De exemplu, naftalina, camforul, iodul, sulful, bromul, la temperaturi şi presiuni obişnuite se vaporizează fără a se topi. În principiu, orice substanţă poate sublima, doar că la unele presiunea de vapori este mică. Dacă vaporii proveniţi din procesul de sublimare sunt în echilibru dinamic cu solidul din care au provenit, ei se numesc vapori saturanţi.

| Gergyka a răspuns:

De exemplu ceata se transforma in zapada sau cheata

| βǿβǿ a răspuns:

Eu stiu un exempluhappy

Dioxidul de carbon, prin desublimare, trece in zapada artificiala happy

Funda?batting eyelashes