| andreutza11 a întrebat:

Va rog frumos, dati-mi si mie exemple de partide politice! happy

6 răspunsuri:
| deeadeea111 a răspuns:

PNL,PSD,PDL,PC,PNȚCD,PP-DD...sunt o gramada

| Azµre a răspuns:

Uite aici lista completă de prtide!
http://ro.wikipedia.org/......m%C3%A2nia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Basescu-Boc
Basescu-Mata
Basescu-Tactu

Si altele!

Sper ca te-am ajutat!

| MissGrumphy a răspuns:

Salut, Andreutza!

daca te referi la Romania, primul partid politic constituit in mod oficial (anterior au existat grupari politice) a fost Partidul National Liberal, fondat in 1875. La scurt timp dupa aceea, in 1881, s-a format Partidul Conservator. Aceste doua partide au asigurat alternanta la putere pana la finele primului razboi mondial, cand cel de-al doilea dintre ele a disparut.

Perioada interbelica a fost marcata in plan politic de existenta si activitatea a mai multor partide, printre care Partidul National Liberal, Partidul National Taranesc (constituit in urma fuziunii dintre Partidul National condus de Iuliu Maniu si Partidul Taranesc condus de Ion Mihalache), Partidul Poporului (Averescu), Partidul Nationalist-Democrat (Nicolae Iorga), Garda de Fier, Partidul Social Democrat Roman.

| ErrorFound a răspuns (pentru MissGrumphy):

Ai uitat de Partidul Comunist Roman care a fost pus in sfera ilegalitatii.

| Constantin_Tanya_1999 a răspuns:

PSD, PNL sunt fara numar. Cauta pe net big grin