| leogeorgiana a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati cei care va pricepeti la acest domeniu pentru ca nu pot intelege exprimarea din articolul din Codul de Procedura civila si anume: art. 1 alin 1 indice 1 prevede ca judecatoria judeca in prima si in ultima instanta procesele cererile...; cum adica in prima si in ultima instanta...mai intai judeca judecatoria intr-un complet dupa care se introducere plangere tot la judecatoria impotriva hotararii respective ori va fi supusa apelului si daca instanta de apel desfiinteaza hotararea va judeca in ultima instanta judecatoria? Va multumesc

Răspuns Câştigător
| fulgerul a răspuns:

Esti intr-o grava eroare.Din cate cunosc eu, sa zicem ca ai un proces civil.Se judeca intr-o instanta civila, la judecatoria teritoriala.Se da o sentinta,atacabila la o instanta superioara.E adevarat,apelul se depune la dosar, la judecatoria unde s-a dat verdictul, insa asta nu presupune ca t-i se intezice o alta cale de atac.Cand dosarul se intoarce la judecatorie, inseamna rejudecare, adica tribunalul a constatat ca judecatoria nu a administrat probe concludente pentru.verdictul dat, deci va urma recursul.