| maddy_1722 a întrebat:

Va rog mult am nevoie de ajutor la 2 probleme de matematica.Azi trebuie sa ma asculte la Geometrie si nu prea ma pricep.Va rog frumos! Am nevoie de ajutor!
1. daca adunam jumatatea, sfertul si optimea masurii unghiului X, obtinem suplementul sau. Care este masura complementului sumplementului unghiului X?
2. fie A, O, B apartin lui d, in aceasta ordine, iar punctele C si D situate de o aprte si d ela ta a dreptei d, astfel incat m (unghiului Aoc)=10 grade iar 17 ori m ( unghiului BOD) = 4 ori m (unghiului BOE), unde (OE bisectoare unghiului BOC. Sa se arate ca orice punct Q de pe bisectoarea unghiului BOD este coliniar cu punctul O si C.
NU suspendati intrebarea! Va rog! Chiar nu vreau vreo nota mica!crying. Daca v-a intrebati de unde stiu ca ma asculta din problemele astea, ele sunt din teme si de obicie din ele asculta.Stiu ca nu e corect ce fac! Dar va rog mult!puppy dog eyes.Ma revansez si eu! LA revedere!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste-ti mesajele personale

2 răspunsuri:
| Vitalie a răspuns:

Bună.
Nu ştiu câte persoane care chiar se pricep la matematică vei găsi aici, dar îţi propun să intri pe www.matefizica.com , unde te aşteaptă mai mulţi profesori de matematică şi fizică.
Înregistrează-te şi postează problema ta în categoria potrivită şi vei primi în cel mai scurt timp rezolvarea şi răspunsul.
(Ei pun accent pe calitate şi cunoştinţe, aşa că încearcă să scrii cât mai corect şi mai exact conţinutul problemei, cu titlu sugestiv, etc)

| Andreea_5313 a răspuns:

Buna, imi pare rau ca nu te pot ajuta fiindca sunt buna la matetemica dar vad ca problemele sunt de liceu, deci ma depasesc.
Roaga un coleg de clasa sa te ajute!
Succes!