| Losnams a întrebat:

Vi se pare gravă o mustrare scrisă si Media la purtare scăzută în clasa a 9a asupra viitorului daca nu vreau sa dau la academie, ci la facultate normală?

6 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de motivul sanctiunii primite si de purtarea ta in viitor (pana la absolvire si dupa).

La Academie nu "se da", ci se aleg membrii, de catree- si la recomandarea academicienilor care sunt deja membrii.

Doar la facultati numite "academii" se da admitere (academia de politie, academia militara etc.).

| Losnams explică (pentru Bula):

Eu zic daca ma afecteaza purtarea si mustrările la o facultate normală, nu la academii

Bula
| Bula a răspuns (pentru Losnams):

Cum am scris: depinde de ce ai primit sanctiunea si daca vei mai face ceva boacana pentru care sa-ti scada nota la purtare.

| Losnams explică (pentru Bula):

La facultate normală, cum ar fi medicina, matematica etc trebuie admiterea de la ei si eventual media de la bac, atât.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Losnams):

Daca intr-un singur trimestru ai nota scazuta la purtare, atunci nu afecteaza prea mult nici media pe liceu.
Problema este doar ca vei fi vazut de profesori "mai sub lupa", vor fi mai exigenti cu cei care au avut probleme la purtare.
Deci, trebuie sa le demonstrezi ca te-ai "cumintit" si vrei sa fii mai bun, mai corect. In acest caz poti sa fii ajutat sa-ti atingi visele.