| Ngbnfx a întrebat:

Vin din Anglia înapoi la școală în clasa 6a când ieram în year 8 în Anglia și mai am 2 luni să recuperez tot anul și să dau examenul de trecere. Ce pot face să nu rămân corigent și să trec anul măcar cu 5 dacă pot. Dacă rămân corigent măcar la o materie m-am nenorocit pe viață. Doresc vă rog dacă puteți să îmi recomandați bro metoda de învățat sau un website să recuperez anul. Mulțumesc

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Discuta la Inspectoratul Judetean din orasul unde vei locui in Romania, ca nu-i atat de simplu ce vrei tu.

| sierra1 a răspuns:

"am 2 luni să recuperez tot anul și să dau examenul de trecere. Ce pot face "

ia toate manualele cu "probleme" la mânuță și inveți după metoda clasică: care cu exerciții, care cu toceală

| Lukasssz a răspuns:

Înțeleg că te afli într-o situație stresantă și că îți dorești să treci cu bine peste acest an școlar. Iată câteva sfaturi care te-ar putea ajuta să nu rămâi corigent și să treci examenul de trecere:
Stabilește priorități: Identifică materiile în care te descurci cel mai bine și cele în care întâmpini dificultăți. Concentrează-te pe acele materii care necesită mai multă atenție.
Creează un plan de învățare: Stabilește un program de învățare zilnic care să îți permită să acoperi materia necesară pentru examenul de trecere. Implică în acest plan sesiuni de învățare pentru fiecare materie în parte, cu pauze regulate pentru odihnă și refacerea energiei.
Folosește resurse online: Există numeroase resurse online disponibile pentru învățarea diferitelor materii școlare. Poți folosi platforme educaționale, tutoriale video sau site-uri specializate pentru a-ți consolida cunoștințele.
Învață din surse multiple: Nu te limita doar la manualul școlar. Explorează alte materiale precum cărți de referință, exerciții suplimentare sau site-uri web educaționale pentru a obține o înțelegere mai profundă a subiectelor.
Exersează rezolvarea de probleme și teste practice: Pentru materiile care implică rezolvarea de probleme sau exerciții practice, este important să exersezi cât mai mult. Fă teste practice și rezolvă exerciții pentru a te familiariza cu tipurile de întrebări pe care le vei întâlni la examen.
Caută ajutor suplimentar: Dacă întâmpini dificultăți în înțelegerea anumitor subiecte, nu ezita să ceri ajutor. Poți lua lecții suplimentare cu profesori particulari sau să apelezi la colegi sau prieteni care se descurcă mai bine în materiile respective.
Menține un echilibru: În timp ce înveți din greu pentru examen, nu uita să îți acorzi și timp pentru odihnă, relaxare și activități care îți plac. Un echilibru sănătos între muncă și odihnă este esențial pentru succesul în învățare.
Cu răbdare, disciplină și un plan bine stabilit, poți să treci cu bine peste această perioadă dificilă și să îți atingi obiectivul de a promova în clasa următoare. Mult succes!