| AdelinaC a întrebat:

Voi cate cuvinte puteti invata pe zi intr-o limba straina? Cam cu cat este bine sa mergem pe zi pentru a avea progrese?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Nu asa se invata o limba straina,foarte important este contextul,un cuvant poate insemna mai multe lucruri, deci este necesar si invatare, practicare, sa inveti cum sa te folosesti de acele cuvinte, degeaba inveti multe ca le vei uita

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Este bine să mergi cu maximul pe care-l poți asimila
(cei ingrămădiți le uită și pe cele 2 cuvinte pe zi)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este bine cu cât poți, nu există o regulă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu făceam așa. Luam bilețele format A4 împărțit în 4. Pe acesta îl împărțeam în două.
Pe o parte scriam cuvântul, pe celălalt traducerea. Acopeream o parte cu mâna și citeam ce a rămas. Încercam să îmi amintesc traducerea. Dacă nu reușeam, mă uitam pe ceaaltă parte. Repetam procesul până știam fițuica pe de rost, 10 cuvinte pe o fițuică. O puneam în buzunar. În total 100 fițuici ori 10 cuvinte, total 1000 de cuvinte un set, repetate zile în șir. Apoi un set nou.
Luam un roman oarecare și învățam de la prima pagină pasaje întregi pe de rost.
Ascultam la casetofon ( acum pe You Tube) cântece, și le învățam. Se învață mai ușor cu cântec. Mă uitam și mă uit și acum la filme netitrate pe You Tube, până înțeleg ce spune. Vorbesc de câte ori am ocazia, dacă am în jurul meu vorbitori de limbă străină.