| Smiley a întrebat:

Vreau citate despre turnul Eiffel! Dau funda! MS!

Răspuns Câştigător
| DyaElla a răspuns:

Mă bucur că am apucat să-l văd înainte să dispar.
Ah, însă trebuie să recunoaşteţi că această veche cultură sortită eşecului străluceşte! Iat-o! Străluceşte
Ar trebui să mă duc la Paris şi să mă arunc din Turnul Eiffel. Dacă iau un avion Concorde, aş muri cu trei ore mai devreme
Iată fapte omeneşti
Ce sfidează orice vis:
Turnul Eiffel la Paris,
Domnul Iorga-n Bucureşti
Cursul evenimentelor în apusul Europei şi în America burgheză a făcut ca Statuia Libertăţii şi turnul Eiffel să devină simboluri ale asupririi oamenilor muncii. Burghezia a ridicat turnul Eiffel, această Bastilie a anului 1888, în care fiecare grindă metalică, fiecare şurub vorbeşte despre noul stăpân, burghezia care a devenit atotputernică dar n-a făcut nimic pentru popor. La fel de făţarnică este în America Statuia Libertăţii, cu făclia ei luminoasă care serveşte drept far pentru cei surprinşi de furtună. Această lumină călăuzeşte navele, dar, trebuie să ştii cum să cârmeşti şi mai ales trebuie să ştii pentru ce, pentru cine şi în ce fel luminează ea
Turnul Eiffel ni s-a închinat,
Cu mult respect şi deferenţă,
Iar cel din Pissa gata înclinat,
Ne-a prezentat, o reverenţă
Ajung?

2 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Bună @Iulya! Uite aici citate și replici din filme, din romane, din epigrame etc despre Turnul Eiffel
O seară frumoasă să ai!