| thizizme a întrebat:

Vreau sa citesc o poezie si nu am de unde. Prin clasa a VII-a am avut la literatura o poezie scrisa de Tudor Arghezi intitulata "Cuvant". Vreau sa o recitesc. Caut prin cartile din bibiloteca - nimic. Caut prin caiete mai vechi - nimic. Caut pe Google - nimic. Ma ajuta si pe mine cineva?

Răspuns Câştigător
| rozalia25 a răspuns:

Manunalul de Humanitas de clasa a 7-a, si se mai gaseste si in volumul "carticica de seara" pe care sigur o gasesti in orice biblioteca/librarie. Si se gaseste si pe net la adresa: http://www.e-poezie.net/....../index.php

5 răspunsuri:
| costyn162 a răspuns:

Pai poeziile se cauta la biblioteca dupa volumul in care apar..."Cuvant"a aparut in volumul "Carticica de seara"

| Silvia a răspuns:

O am eu in cartea de romanabig grin.
Priveste`o :
Vrui, cititorule, să-ţi fac un dar,
O carte pentru buzunar,
O carte mică, o carticică.
Din slove am ales micile
Şi din înţelesuri furnicile.
Am voit să umplu celule
Cu suflete de molecule.
Mi-a trebuit un violoncel:
Am ales un brotăcel
Pe-o foaie de trestie-ngustă.
O harpă: am ales o lacustă.
Cimpoiul trebuia să fie un scatiu,
Şi nu mai ştiu...

Farmece aş fi voit să fac
Şi printr-o ureche de ac
Să strecor pe un fir de aţă
Micşorată, subţiată şi nepipăită viată
Până-n mâna, cititorule, a dumitale.

Măcar câteva crâmpeie,
Măcar o ţandără de curcubeie,
Măcar niţică scamă de zare,
Niţică nevinovăţie, niţică depărtare.

Aş fi voit să culeg drojdii de rouă,
Într-o cărticică nouă,
Parfumul umbrei şi cenusa lui,
Nimicul nepipăit să-l caut vrui,
Acela care trăsare
Nici nu ştii de unde şi cum.

Am răscolit pulberi de fum...

| thizizme explică:

Mersi mult rozalia! happy Si tie silvia happy
@mugurel: n-am chef sa citesc toate referatele de pe Google ca poate intr-unul am si versurile. Mie imi trebuie poezia in forma ei originala, nu referate si comentarii.

| mugurel021978 a răspuns:

Pe google ai incercat? ma indoiesc uite un referat in care apar versurilehttp://referat.clopotel.ro/Cuvant___Tudor_Arghezi-13028.html, e gasit la prima strigare pe google, daca strigi mai bine gasesti mai multe.

| tatiana_8840 a răspuns:

Si eu sunt in clasa a sapte si am cautat mult pina ce am gasit-o!