| Laviniaa a întrebat:

Vreau sa ma inscriu la facultatea de medicina generala Ovidius din constanta. Intrebarea mea este. Din ce se da examenul de admitere, cate intrebari vor fi? Care este regula dupa care se intra la locurile bugetare? conteaaa doar admiterea, sau se face vreo medice cu nota din Bac? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Admiterea la Facultatea de Medicina Generala Ovidius se face pe baza notei obtinuta la testul grila care contine 100 de intrebari din Biologia de cls a XI-a. La alte facultati de medicina, nota la testul grila reprezinta 50%, iar 50% nota la BAC si se face o medie, dar aici nu precizeaza decat de testul grila. Regula dupa care se intra la locurile bugetare este una simpla: in ordinea mediilor (notelor de la testul grila). Mai multe detalii pe acest link:
http://www.univ-ovidius.ro/ovidianum/ghidul-candidatului-la-studentie.pdf

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Http://www.univ-ovidius.ro/structura/?facultate=facultatea-de-medicina
gasesti mai multe informatii pe site facultatii, dar te-as sfatui sa suni la secretariatul facultatii de medicina pentru ca in fiecare an se schimba procedura ( sau o data la 2-3 ani - cum se schimba de altfel si legile :-j) si de obicei cei de la ovidius nu reactulizeaza site lor :)

| andrey23 a răspuns:

Admiterea este un examen la ei happy se da testare din biologie partea de anatomie happy nu faci nimic cu bac-ul. conteaza nota la admitere tongue succes!