| 2043A a întrebat:

Vreau sa stiu cuvinte sa se termine in "aș". Ps cuvintele sa fie diminutivale( micsorate). Funda

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intra pe dexonline.ro si da o cautare cu *aș si o sa gasesti toate cuvintele terminate in "aș" si o sa-ti dai seama care sunt diminutive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ce e așa greu să scrii niște cuvinte și să adaugi "aș" la sfârșit?

| chitaramea a răspuns:

Copilaş, chiriaş, doctoraş, tramvaias( nu stiu daca exista asa cevalaughing) ) Bafta!

| emaemi a răspuns:

Buna, pai sunt o multime de cuvinte terminate in a diminutive: fetita, mamica, copilita, micuta, draguta, crenguta, fundita, finuta, frunzulita, rochita, etc.

| Dragos331 a răspuns:

Copilaș,Vaporaș,Doctoraș,Românaș, Nu mai stiu...laughing))