| alex_8031 a întrebat:

Vreau şi eu să-mi spuneţi toate stilurile de dans

Răspuns Câştigător
| biuuu a răspuns:

 Clasice, de societate sau standard
 Mazurca
 Menuet
 Polca
 Tarantella
 Vals lent
 Vals vienez
 Tango
 Foxtrot
 Lindy Hop
 Swing
 West Coast Swing
 Blues
 Twist
 Boogie-Woogie
 Quik-step

 Latino-americane
 Bolero
 Samba
 Cha-cha
 Calypso
 Paso doble
 Bossa Nova
 Salsa
 Merengue
 Mambo
 Rumba
 Spaniole
 Muixeranga
 Flamenco
 Moderne
 Disco
Rock
 Balet
 Balet clasic
 Dans contemporan

 Dans modern
 Dans clasic

1 răspuns:
| unCalutz a răspuns:

BUNA!
Cele mai cunoscute din stilurile de dans ce se practică în zilele noastre, precum breakdance, popping sau locking au început sa apara în jurul anilor 1970, hip hop new style şi house dance în jurul anilor 1980 în New York şi Los Angeles iar electro dance a apărut în 2000 în Franţa. Deşi la început fiecare stil a apărut şi s-a dezvoltat separat unul de celălalt, astăzi, toate sunt asociate mişcării hip hop deoarece au în comun mai multe elemente de street dance.

Scena street dance-ului este mereu în schimbare cu noi stiluri aparând mereu, inspirate din muzica hip hop si RnB. Krumping-ul este un exemplu de stil de dans ce a abia recent, a trecut din underground în main stream. De asemenea, se obişnuieşte ca mişcări caracteristice de street dance să fie îmbinate cu alte forme mai tradiţionale de dans, dând astfel naştere unor stiluri precum lyrical hip hop (mişcări mai fluide şi cu interpretări teatrale) şi street jazz (un hibrid între hip hop modern şi jazz dance). Aceste stiluri sunt în general concentrate pe coregrafii şi mai puţin pe improvizaţie sau battle-uri şi nu sunt considerate street dance pur, ci o variantă alternativă a tradiţionalelor stilurilor de studio dance.

În Jamaica, muzica dancehall (o versiune modernă a reggae-ului) a dat naştere propriului stil de street dance cu aceeaşi denumire. Este un stil ce s-a dezvoltat mai mult în ultimii 5 ani, alături de alte stiluri noi, ce iau naştere pe străzi în fiecare zi.
FUNDA plsssad