| Denisse66 a întrebat:

Vreau verbul A SCRIE la toate timpuriile la prezent la viitor si trecut dar trecutul sa fie la perfect compus si imperfect! Va rog!

Răspuns Câştigător
| SamSon a răspuns:

Prezent:eu,tu,el,ea,noi,voi,ei,ele scriu
Imperfect eu sriam,tu scriai,el/ea scria,noi scriam,voi scriati,ei,ele scriau
Perfect compus:eu am scris,tu ai scris,el/ea au scris,noi am scris,voi ati scris,ei/ele au scris
Perfect Simplu:nu stiu cum e verbul a scrie,dar iti spun "a manca")
eu mancai,tu mancai,el/ea manca (,a-ul final sa fie cu a-ul final al cuvantului clasa),noi mancaram,voi mancarati,ei/ele mancara
Mai mult ca perfect:eu mancasem,tu mancasei,el/ea mancasera,noi mancaseram,voi mancaserati,ei/ele mancasera
Viitor:eu voi manca,tu vei manca,el/ea va manca,noi vom manca,voi veti manca,ei/ele vor manca

doar ca in loc de,, manca'' zici,, scrie''

3 răspunsuri:
| betsy a răspuns:

prezent: eu scriu, tu scrii, el scrie, noi scriem, voi scrieti, ei scriu; perfect compus: eu am scris, tu aiscris, el a scris, noi am scris, voi ati scris, ei au scris; imperfect: eu scriam, tu scriai, el scria, noi scriam, voi scriati, ei scriau; viitor apropiat: voi scrie, vei scie, va scrie, vom scrie, veti scrie, vor scrie; viitor perfect: voi fi scris, vei fi scris, va fi scris, vom fi scris, veti fi scris, vor fi scris; Sper ca te-am ajutat!

| missmine a răspuns:

Prezent
eu scriu
tu scrii
el scrie
ea scrie
noi scriem
voi scrieti
ei\ele scriu

viitor
eu voi scrie
tu vei scrie
el\ea va scrie
noi vom scrii
voi veti scrii
ei\ele vor scrie

viitor popular
eu oi scrie
tu oi scrie
el\ea o scrie
noi om scrie
voi oti scrie
ei\elle or scrie

viitor
eu am sa scriu
tu ai sa scrii
el\ea are sa scrie
noi avem sa scriem
voi aveti sa scrieti
ei\ele au sa scrie

imperfect
eu scriam
tu scriai
el\ea scria
noi scriam
voi scriati
ei\ele scriau

perfect simplu
eu scrisei
tu scrisesi
el\ea scrise
noi scriseram
voi scriserati
ei\ele scrise

perfect compus
eu am scris
tu ai scris
el\ea a scris
voi ati scris
noi am scris
ei\ele au scris

mai mult ca perfectul
eu scrisesem
tu scrisesesi
ea\el scrisese
noi scrisesem
voi scriseserati
ei\ele scrisese
funditaAA te rog?

| Denisse66 explică:

Iti multumesc !