| GulDan a întrebat:

Ziceti-mi si mie licee umane de prin Bucuresti sector 2 si 3 ca vreau sa ma mut!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Le gasesti in brosura, grupate pe sectoare(incepand cu pagina 38):http://www.ismb.edu.ro/......l_SITE.pdf

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Expresia "licee umane" este tare anapoda
folosită în textul tău.
"Uman" este un adjectiv care se tradu ce prin "omenesc, de oameni".
Ori, un liceu este o instituţie, o entitate care, în proporţie de peste 75 %, este constituită din oameni şi pentru oameni.
Corect ar fi trebuit să spui " cu profil uman".
Aşa cum ai spus tu ar putea lăsa im presia că te referi la animale, plante sau alte elemente ale naturii.