| pantofipantofi a întrebat:

A fi timid inseamna a fii fraier? toata lumea ma considera proasta si fraiera, considera ca nu sunt buna de nimic, a inceput sa ma jigneasca si mama si prietenul meu, fiecare in felul lui, ca sunt o puturoasa si o proasta si ca nu sunt buna de nimic, asta din momentul in care seful meu de la munca m-a concediat fara motiv m-a fortat sa scriu demisia, si faptul ca nu am curajul sa ripostez ca sa ma apar, pur si simplu nu spun nimic in apararea mea, imi e rusine din cauza timiditatii, daca as avea tupeu sa spun ceea ce spun in gand ar fi totul bine probabil, ce pot face pentru a ma schimba? oare sunt timida sau toata lumea are dreptate si sunt proasta si fraiera?

21 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

La ce fel ai pus intrebarea, mari pretentii nu putem avea de la tine. Exista o varsta la care, unele probleme se rezolva de la sine, nu se pun pe Internet. Asta tine de maturitatea unei persoane, care are o amprenta puternica in actiunile vietii. Si, pe langa asta, mi-e greu sa cred ca toti cei din jurul tau sunt beti iar tu cea treaza. Nu va mai plangeti, ca sa cautati mila. Rezolvati-va problemele, gasiti unde este scurt-circuitul de-a fi compatibila cu cei din jur.

| RobertTmroo a răspuns:

Timiditatea nu e un "defect" sau ceva pentru care cei din jurul tau sa te considere "proasta" sau "fraiera" precum ne scrii mai sus, dar in anumite momente, situatii din viata (precum ai patit si tu la locul de munca) trebuie sa iti spui parerea, pentru ca daca nu o faci atunci de cele mai multe ori nu ai decat de pierdut, tu esti prima persoana care trebuie sa lupte pentru interesele tale, ca sa nu fi pacalita de cei din jur..., dar aceasta parte a caracterului tau da ati spune parerea cand cineva se ia de tine, o dezvolti dupa ce patesti, treci prin cateva situatii jenante, grele..., dupa care cand ajungi acasa iti dai seama ca daca ti-ai fi luat apararea, ai fi spus ceva, ce a ce gandeai, atunci toata intamplarea ar fi avut un deznodamant/final mai bun pentru tine, deci ca concluzie sper ca ai invatat ceva din acea intamplare cu demisia si ca de acum incolo iti vei lua apararea ori de cate ori va fi nevoie happy.
Legat de mama ta si prietenul tau, eu cred ca ei te iubesc foarte mult (cel putin mama ta) si ca prin vorbele lor au vrut sa te motiveze, sa inveti ceva din acea intamplare, iti dai seama ca mama ta nu iti vrea raul, dar probabil ea te cunoaste mai bine, prin ce intamplari similare ai trecut pana acum, si si-ar dori ca tu sa inveti ceva din ele, sa iti iei apararea in anumite momente pentru ca din pacate in zilele noastre multi din jurul nostru confunda bunatatea, timiditatea cu a fi naiv(a), prost(a),... si incearca sa profite de noi cat de mult pot ei, dar singura conditie pentru ca ei sa reuseasca este ca noi/tu sa ii lasi, pentru asta trebuie sa pui timiditatea/naivitatea/emotiile deoparte si spune ce a ce gandesti, constructiv pentru apararea ta.
De exemplu poti incepe prin a spune mamei tale dar mai ales prietenului tau ca te-au deranjat vorbele lor cu "proasta si fraiera" si prin acest fapt deja ai inceput sa iti pui timiditatea deoparte si sa spui ce a ce gandesti pentru a te aparawinking.
Weekend fain sa ai si bafta in toate happy!

| negru30 a răspuns:

Sa fii timid este ceva fff frumos Noi traim intr-o lume nebuna care nu mai stie sa aprecieze ce este frumos Lor le place vulgaritatea - asta oricine poate sa o aplice Fii timida - este o calitate buna si lasa-i pe prosti sa rada de tine Capul sus ai o mare calitate

| IubesteEa a răspuns:

Angelutza nu esti nici proasta nci fraiera daca cineva zice asta nu-i baga inseama rad de tine si o sa le vina si lor randu sa fie timizi orice om e timid fiecare are timidatea lui unii sunt curajosi dar nu atat de mult pe cat se cred deci daca esti timida nu esti nci proasta nci alta e ceva normal cu timpul o sa vezi k o sa depasesti acest obstacol si o sa zici uite numai sunt timida gata am scapat succes! funda? si numai baga pe nimeni inseama poate maicata zice ca esti proasta dar nu e asa poate a fost si ea la adolescenta si iubitul tau ar trebuie sa te accepte cum esti nu sa te fac intr-un fel si daca esti timida ce e ceva normal spune-le asta! succes!

| Lisadream a răspuns:

Imi pare rau ca mama ta si prietenul tau ti-au spus aceste lucruri dar ma gandesc ca au spus-o in intentia de a te mobiliza. Totusi eu nu cred in "critica constructiva". Reprosurile distrug imaginea de sine a persoanei.
Sa spui tot ce ai in gand poate avea consecinte neplacute. Eu incerc sa ma vindec de acest obicei. Ideal ar fi sa iti aperi drepturile fara sa jignesti pe nimeni. O idee de a te schimba: gandeste-te la situatii care s-au intamplat si felul in care ai reactionat; gandeste-te apoi la mai multe feluri in care puteai sa reactionezi si dintre toate alege-o pe cea pe care consideri ca ai fi avut mai mult de castigat. Imagineaza-ti diverse replici pe care le-ai fi putut spune (poti chiar sa le treci pe hartie ca sa meditezi asupra lor)
Fiecare dintre noi avem si calitati si defecte. Gandeste-te la 5 lucruri (puncte forte/ calitati) pe care le ai.

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Nimeni nu are dreptul sa-ti zica asta.Nimeni nu trebuie sa spuna asemenea lucruri despre tine.Trebuie sa ripostezi.Acesti oameni care spun asemenea lucruri iti vor binele iar ei cred ca asta e o metoda buna de a te ambitiona.
Schimbati comportamentul.Nu mai accepta orice.Tu nu esti nimic, esti o persoana si ai dreptul la o opinie.Ai dreptul la a spune Nu sau Da, asa ca atunci cand cineva te mai face fraiera sau proasta trantestei una buna.
Acum asa, probabil seful tau te-a concediat ca nu prea...cum sa zic, poate vorbesti.De aceea ar fi bine sa treci de aceasta perioada.Incearca si va fi mai bine.

| EvilThoughts a răspuns:

Normal k nu esti proasta/fraiera.nici maik-ta si prietenul tau nu sunt mai inteligenti sau mai buni de ceva din moment ce pot spune asa ceva unui om asa de apropiat lor.nu-i baga in seama.nu meryta nici macar sa te uiti la ei.lui ar trebui sa ii dai papucii.nu te iubeste daca iti vorbeste asa.iar cu mama ta ar trebui sa porti o dicutie foarte serioasa cu privire la comportamentul ei fata de tine. spune-i k nu te simti bine cand iti vorbeste in felul asta.se va rezolva.din punctul meu de vedere esti cam sensibila.nu mai pune totul la suflet si treci peste rautati cu fruntea sus. spune lucrurilor pe nume si nu te ferii sa zici cu voce tare ceea ce gandesty. uneori poate fi chiar de mare mare mare folos.

| IMC90 a răspuns:

Da-le la toti un sunt in fund si fa-ti alte cunostinte. ''E plin cimitirul de oameni de ne-ilocuit'' (asta-i doar o zicala, care se potriveste perfect cazului tau)

| GeorgiavonPutzifer a răspuns:

sad Imi pare tare rau pentru tine...
Ar trebuii sa te schimbi... happy cum se poarta cei din jurul tau asa sa te porti si tu!
Nimeni nu are dreptul sa te jigneasca!winking

| alexralu34 a răspuns:

Nimeni nu e prost sau fraier, si nu e bine ca mama si prietenul iti spun asta, poate ca inseamna ca nutin atat de mult la tine, mai bine ar fi din partea lor sa te incurajeze sa ai mai multa incredere in tine.si chiar daca lumea nu crede in tine asta nu inseamna ca trebuie sa ranunti la cine esti. prietenul tau n-are incredere in tine? nu-l asculta sau despartete de el pentru ca nu merita si mama ta nu are de ce sa te jicneasca pentru ca ar trebui sa faca exact opusu asa ca nu o asculta si nu-i da dreptete si ai mai multe incredere in fortele tale proprii, daca vei reusii, vei trece peste obstacole si vei ajunge in varf.

| cal3star a răspuns:

In Romania daca nu ai putin tupeu, aici nu vorbesc legat de DREPTURILE DE AUTOR, insa daca nu iti exprimi punctul de vedere si nu te bagi tare, esti luata de fraiera RAU de tot. Incearca sa nu -ti pese ceea ce zici, mai bine sa se supere pe tine altii decat sa ti-o iei in gura prea rau.parerea mea

| Alexander21 a răspuns:

Hei,nimeni nu e prost sau fraier.Doar poate ai un pic prea mult bun simt. Fi si tu mai tare, mai spune si tu cand ai dreptate. Daca taci nu faci nimic bun, o sa ai numa de pierdut.Si mama ta in loc sa te sustina te jigneste? Prietenul tau e cu toate la cap? Pai asa se sustine? Eu cred ca ei sunt problema,nu tu. Ca sa te schimbi, trebuie sa incepi sa le spui, dupa aia iti dai tu drumul. Baftahappy

| Ofiintă a răspuns:

Gandeste-te asa
Ce pierzi daca iti deschizi si uh gura in apararea ta, ai numa de castigat
Dece sa-ti fie frica?
De asta te considera toata lumea asa, in lumea pe care o traim astazi trebuie sa ai tupeu
Nimeni nu o sa faca nimic pentru tine adica sa vb altcineva in locul tau fiecare pentru el insusi
Asa ca Multa Bafta!

| dya333 a răspuns:

Da corect cum spune Alexander nimeni nu eprost si fraier fiecare are temperamentul lui unii pot sa se schimbe altii nu reusesc.Si eu sunt o persoana timida, eu trebuie sa prind incredere in cineva trebuie sal cunosc foarte bine ca sa pot vorbi orice cu el.De aceea uneori sunt mai retrasa probabil asa esti si uh.Deci secretul este sa fii mai sigura pe tine si sa nu cumva sa te subestimezi deloc incearca sa fii mai sociabila si invata sa-ti faci dreptate sa nu taci cum fac si eu.Si eu inca lucrez la caracterul meubig grin:* succes>big grin

| lora3u a răspuns:

Pai de ce nu incerci sa pui punctul pe "i".
Impune-te cand ti se face o nedreptate. Nu-ti fie frica sa-ti ceri drepturile sau sa spui cu voce tare cand esti nemultumita.

Cat despre parinti, parieten, majoritatea rudelor cand trebuie sa te sustina si sa iti fie alaturi...nu o fac.

Fi mai indrazneata, ca nu te impusca nimeni. Nu inseamna ca daca cineva comenteaza, au si dreptate. De multe ori oamenii judeca pe ceilalti, dar nu-si vad defectele, se considera perfecti! Si cred ca e mult mai josnic sa procedezi asa, decat sa fii la locul tau, dar sa stii sa te impui cand situatia o cere.

Take care!

| ICanSeeAll a răspuns:

Incearca sa ai mai multe incredere in tine.

http://vampire-diaries-fan.blogspot.com/

| JustLikeHeaven a răspuns:

Esti in cazul meu. Iti voi da niste sfaturi. Tot ce trebuie sa faci e sa ai putina incredere in tine si sa nu iti mai pese de nimeni. Jigneste pe cine te jigneste si daca prietenul tau iti spune astea dai papuci pentru ca nu te merita.

| Newhere a răspuns:

Esti timida, nu esti proasta, dar, esti prea timida...trebuie sa spui intodeauna ce ai de spus, nu lasa in fata altorawinking si u esti om, trebuie sa ai si u o parere, ceva de spus, un om timid nu e prost sau fraier, numai ca, trebuie' sa invetzi ce-i ala tupeuwinking altfel. bafta. anyway happy

| Andreea_Deea_1999_quMo a răspuns:

Nu esti fraiera, si eu am fost asa, iar toata lumea ma calca in picioare. Batuta, batjocorita, jicnita, tot tacâmul. Se purtau deplorabil cu mine. Soră-mea mă batea, nu aveam prieteni. Incearca sa te consulti cu un psiholog, asta te va ajuta enorm. Nici nu esti proasta. Mi-ar placea sa fim prietene daca vrei. happy
Nici eu nu am fost tratata ca atare. Dar te asigur eu ca nu esti proasta sau buna de nimic. Oamenii zic chestii de astea in general, fiindca se simt deplorabil si cauta pe cineva mai slab ca sa-si dea tot rahatul afara pe cineva care nu merita de loc.

| vampire16 a răspuns:

Nu,in nici un caz nu esti proasta sau fraiera.
Crede-ma, te intelge.Si eu am avut problema asta.Imi era rusine si sa salut pe cineva, si niciodata nu ripostam daca cineva ma jignea.Dar pe parcurs m-am schimbat.Nu pot spune ca acum sunt cea mai tupeista,dar am trecut de pragul timiditatii.
In primul rand,am incercat sa socializez cu unii colegi de la scoala de la mine cu care nu prea vorbeam(pentru ca eram timida, nu ca nu ma intelegeam cu ei).Si am vazut ca totul era ok.Ei vorbeau cu mine, si ma intelegeau cand le spuneam o problema.Asta m-a facut sa am mai multa incredere in mine.
Pur si simplu i-ati inima in dinti si spune-ti parerea atunci cand trebuie.O sa vezi ca nu o sa se intample nimic rau.
Stiu cate dezavantaje ai cand esti timida,stiu cum este sa eziti mereu, crezand ca daca spui ceva gresit toti vor rade de tine.
Incearca sa socializezi cu persoane pe care le cunosti de mult timp, dar nu prea vorbeai inainte cu ele.O sa te ajute(pe mine m-a ajutat)

| aKylie a răspuns:

Daca esti timida nu inseamna ca esti fraiera.
Si eu trec prin astfel de lucruri mereu, toata lumea incearca sa isi bata joc de mine, iar eu le dau peste nas.
De exemplu daca imi spune cineva ca sunt proasta eu rad sarcastic sa nu vada ca imi pasa.

Familia la fel, bine ei nu o fac cu rautate pentru ca nu isi dau seama ca ma doare, dar dupa se mira de ce ii iau EU la misto. laughing
Ce trebuie sa faci este sa nu te mai gandesti asa mult la ce spun oamenii, iar daca nu poti sa faci asta, nu le arata lor ca te doare, pentru ca ei probabil nu o sa iti spuna in fata ca se oftica, dar asta fac, daca tu razi si esti indiferenta sau le intorci vorbele, fara sa te enervezi, atunci ei o sa se gandeasca mereu la asta si o sa se oftice ca nu le reuseste sa te faca sa te simti prost. Stiu ca nu e usor, mai ales cand sunt multi, dar altceva nu ai ce face si gandeste-te, tu nu esti cum zic ei ca esti asa ca nu au de ce sa te jigneasca.Bafta, te pup.