| cocoloc a întrebat:

Acum 4 zile am luat escapelle. Alaltaieri am avut o durere de cap ingrozitoare, o stare de greata si frisoane. Azi, a cincea zi de la administrarea pilulei am avut o scurgere ( o pata) mica cat un bob de mazare maronie ( foarte deschisa). E de la pilula sau imi vine ciclu? E ok daca am avut aceasta mica pata? E o confirmare ca pilula si-a facut efectul?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Toate astea sunt intrebari la care iti poate raspunde numai ginecologul care ti-a prescris-o. In principiu: sangerarea este probabil una determinata de bomba cu hormoni pe care ai luat-o. Nu are nici o semnificatie deosebita, arata doar ca organismul tau sufera, ceea ce era de asteptat. NU este o confirmare a faptului ca ai prevenit o sarcina.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU însemnă nimic deosebit!

Durerea de cap + greaţa + frisoanele sunt reacţii ADVERSE ale pilulei.

Oricum, apariţia lor ( şi lipsa acelei sângerări ) NU influenţează efectul contraceptiv al Escapelle!

Iar sângerarea respectivă poate apărea în primele 5-10 zile de la administrare - deci, probabil că acele pete maronii sunt efectul ADVERS al pilulei...

Apariţia acelei sângerări ( sau a altor efecte adverse ) NU reprezintă o "confirmare"!

Oricum, stai liniştită că NU vei rămâne însărcinată!

Toate cele bune.