| cocoloc a întrebat:

Am luat escapelle acum 4 zile. Aseara am avut o durere de cap ingrozitoare, o stare de greata si frisoane. Asa zisul ciclu fals nu mi-a aparut. Ce sa insemne asta?

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU însemnă nimic deosebit!

Durerea de cap + greaţa + frisoanele sunt reacţii ADVERSE ale pilulei.

Oricum, apariţia lor ( şi lipsa acelei sângerări ) NU influenţează efectul contraceptiv al Escapelle!

Iar sângerarea respectivă poate apărea în primele 5-10 zile de la administrare - deci, mai are timp happy

Oricum, stai liniştită că NU vei rămâne însărcinată!

Toate cele bune.

| cocoloc explică (pentru bursuc001):

Sper din suflet sa nu raman! Numai stresul asta nu imi lipsea acum, cand am de dat examen pentru master. Tot citesc pe diverse site uri ca daca nu apare sangerarea inseamna ca ai ramas. Tot citesc chestia asta plus ca doctorita mea de familie m-a panicat grav cand mi a zis ca am luat prea tarziu pilula, ca cica trebuia sa o iau in primele 12 ore ca sa isi faca efectul. Nu stiu ce sa mai cred. Prietenul meu zice ca nu m a atins ever fara prezervativ, dar nu am incredere in el avand in vedere panica mea si poate vrea sa ma linisteasca... Faptul ca nu stiu ce s-a intamplat ma streseaza, ca nu mai tin minte cand a cazut prezervativul. cand era in mine sau dupa ce s a retras. Asta ma innebuneste!

| bursuc001 a răspuns (pentru cocoloc):

Stai liniştită că NU vei rămâne însărcinată!

Ce ai citit pe acele site-uri sunt nişte TÂMPENII!

Sângerarea respectivă NU are legătură cu efectul pastilei!
Pastila îşi FACE efectul chiar dacă lipseşte acea sângerare.

Sângerarea respectivă apare ca efect ADVERS deoarece pilula introduce în organism o cantitate MARE de hormoni şi aşa reacţionează ( uneori ) organismul : prin acea sângerare.

Iar doctoriţa ta de familie e "PASTĂ" : habar NU are ce vorbeşte!

Pastila îşi face efectul în 85-90 % din cazuri, chiar dacă partenerul a ejaculat în vagin şi chiar dacă e luată până la 72 de ore după "incident"!
Deci, nici vorbă de 12 ore happy

Într-adevăr, ca să fi SIGURĂ 100 % de efectul contraceptiv al pilulei, Escapelle trebuie administrată în primele 48 de ore după actul sexual.
Când se administrează între 48-72 de ore, atunci scade TREPTAT efectul contraceptiv ( de la 100 %, la 80 % ) - efectul fiind cu atât mai slab cu cât e administrată mai târziu.

E posibil să-şi facă efectul, în unele cazuri, chiar dacă e administrată după 72 de ore, dar producătorul "NU garantează" asta!

Deci, mai ales că prietenul tău NU a ejaculat în tine şi ai şi luat tableta, chiar NU ai de ce să te îngrijorezi!
NU ai cum să rămâi însărcinată!

O seară frumoasă.

| cocoloc explică (pentru bursuc001):

Iti multumesc din inima pentru tot. Asta sera am avut asa o scurgere cat un bob de mazare maronie( foarte deschisa). Ce sa insemne asta? O sa mi vina ciclu sau?

| bursuc001 a răspuns (pentru cocoloc):

Cu plăcere!

Cel mai probabil, acea scurgere maronie este reacţia ADVERSĂ/sângerarea de care spuneam la început ( mai sus ).
Sângerarea respectivă poate apărea în primele 5-10 zile de la administrare...

| neutrino a răspuns:

Asteapta sa iasa ceea ce ai insamantat, poate ai sanse!