| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am nevoie de putin ajutor intr-o problema. In luna septembrie, dupa 2 zile de la terminarea CM am luat pastila Escapelle in urma ruperii unui prezerv. La 4 zile dupa administrarea pastilei am inceput sa am timp de 2 sapt dureri de sani, de cap, greata, dar fara CM. Au încetat toate aceste simptome, am făcut 2 teste de sarcina : Negative ambele. La începutul acestei luni am avut o scurgere maronie fara niciun fel de durere timp de 6 zile cu o cantitate potrivita,trecand si asta. Apoi la o saptamana distanta am inceput sa am o durere deranjanta in partea dreapta, constipatie, uneori diaree, durere de cap in unele zile. Dupa 5 zile mi-a trecut, nu am mai simtit niciun fel de durere pana acum cateva zile cand au inceput din nou durerile in partea dreapta. Am reflux gastro esofagian de 3 ani, in ultima perioada am fost stresata, nu am mancat tocmai ceva ok... nu stiu daca poate sa aiba legatura cu stomacul sau daca acea pastila poate avea astfel de reacții adverse.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Efectele negative si acele dverse induse in organism de hormonii sintetici proveniti din pastila contraceptiva Escapelle se manifesta pe o perioada de mai multe luni de zile si din nefericire manifestarile pot fi dintre cele mai diverse si deseori imprevizibile. Este mentionat in mod foarte clar si explicit in prospectul pastilei Escapelle ca in urma folosirii pastilei, pot sa apara reactii adverse cum sunt cele prezentate in rubrica :
Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, Escapelle poate provoca reacţii adverse, cu mentiunea expresa că nu apar la toate persoanele.

Foarte frecvente (afectează mai mult de 1 din 10 pacienţi) :

• Stare de rău (greaţă)
• Aţi putea avea unele sângerări neregulate până la următoarea menstruaţie
• Aţi putea avea dureri de burtă
• Oboseală
• Dureri de cap

Frecvente (afectează 1 până la 10 pacienţi din 100):

• Stare de rău (vărsături). Dacă vă este rău citiţi capitolul "Ce trebuie să faceţi dacă vă este rău (vărsături)".
• Ciclul dumneavoastră poate fi diferit. Cele mai multe femei au un ciclu normal la momentul obişnuit, dar unele pot avea menstruaţia mai târziu sau mai devreme decât momentul obişnuit. De asemenea, puteţi avea sângerări neregulate sau sângerări în picături până la următorul dvs. ciclu. Dacă ciclul dumneavoastră întârzie cu mai mult de 5 zile sau este neobişnuit de redus sau neobişnuit de abundent, trebuie să vă adresaţi medicului, cât mai curând posibil.
• Este posibil să aveţi sensibilităţi ale sânilor, diaree, să vă simţiţi ameţită după ce aţi luat acest medicament.
In concluzie starile de disconfort amintite de tine sunt in mod cert REACTIILE ADVERSE PROVOCATE de pastila Escapelle.
Folosirea pastilei Escapelle in conditiile precizate a reprezentat o grava si crasa IRESPONSABILITATE din partea ta, deoarece se pare ca iti lipsesc cele mai elementare cunostinte si informatii privind modul si momentul in care se poate forma sarcina. Se poate aprecia/considera ca efectiv ti-ai ''otravit'' absolut inutil organismul si ti-ai dereglat cu buna stiinta ciclul menstrual pe urmatoarele mai multe luni. De asemenea se pare ca ai si anumite probleme medicale entero-gastro-intestinale, motiv pentru care este indicat sa te prezinti cel putin la medicul de familie. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila escapelle are o gramezi de efecte adverse!
Oricum ai luat pastila inutil, pentru ca nu erai in perioada fertila, fiind doar la 2 zile dupa ciclul menstrual, deci practic, imposibils a fii avut vreo ansa sa ramai gravida.
In orce caz, o asemenea pastila se ia 1 singura data in viata, deoarece are foarte multe efecte secundare si nu vrei sa-ti imbolnavesti corpul, sau sa provoci un cancer.
Cat priveste ruperea prezervativului, s-a intamplat dintr-un singur motiv: prezervativul a fost prea mare pentru cuculetul baiatului, fiind larg s-a rasucit pe cuc in timpuls exului, pana s-a intins la maxim si a pocnit.
Data viitoare, spune-i baiatului sa cumpere prezervative cu 2-3 masuri mai mici, ca sa intre greu pe penis si sa stea perfect intins, precum pielita de pe salam.