| anonim_4396 a întrebat:

Acum doua luni am fost inselat de sotie. Suntem impreuna de 16 ani si stam impreuna de 14 ani. Suntem casatoriti de 6 ani si avem o fetita minunata de 3 ani. Stam intr-un apartament in rate si eu nu vreau nimic. Vreau sa plec, sa fug sa dispar. Por sa spun mandru ca am avut o relatie fericita si minunata, pana acum 6~8 luni, de cand sotia nu a mai vrut sa faca sex cu mine si eu am inceput sa fiu mai distant, mai rece. Simt ca vreau sa mor. Vreau sa plec undeva departe si sa incep totul de la zero. Am 34 de ani, la fel ca ea. Ce sa fac? Cum sa fac?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Tocmai de dragul vremurilor trecute, eu zic sa va mai acoradati o sansa relatiei vostre! Sau de dragul fetitei voastre.
Daca te-a inselat poate a fost o scapare de moment, care cred ca nu s=a mai repetat.
Cine stie ce a determinat-o sa nu mai vrea sa faca sex cu tine? Ati discutat despre asta?
In tot cazul orice ai face ramai tatal fetitei tale! Nu o parasi si pe ea!

55 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Cred ca esti in stare soc, poate chiar o depresie sau ceva. Nu cred ca gandesti limpede. Acorda-ti timp. Ai vorbit cu un prieten, cu cineva apropiat despre asta?

| Digikey a răspuns:

Eu iti recomand sa stai linistit.Toti avem dreptul la a doua sansa.
Iar daca a cautat ceva strain inseamna ca ce avea acasa nu o satisfacea pe deplin.Eu zic sa nu-ti pui asa de repede aureola de sfant si sa cauti o parte din vina si la tine.

| mgtow a răspuns:

Si ratele cine le-a platit tu sau ea, cine a dat mai mult sau a-ti impartit la jumate? Stiu o smecherie buna pentru tine, o sa dea roade in cazul in care tu ai aportat mai multi bani in locuinta, daca ea nu a platit nimic la rate si ai fost doar tu responsabil de asta trebuie s-o dai afara din casa. Cauta un avocat si (sper sa ai dovezi precum ai platit ratele sa demonstrezi in instanta) incepi procedura ii povestesti ce s-a intamplat si demarezi. Dar daca crezi ca ti-e indiferent poti pleca in chirie o vreme pana iti gasesti alt apartament sau garsoniera si te bagi singur pe felie, nu fi asa increzator in femei trebuie sa fi alerta constant... daca asta dupa 16 ani ti-a tras teapa crezi ca alta va fi mai serioasa? Pacat ca nu ai stiut din tinerete la ce te poti astepta de la una dar chiar daca e tarziu acum... ai timp sa fi independent sa nu te mai tradeze nimeni si tu doar sa faci sex cu ele relaxat asa. Asta o faci in caz ca ea nu doreste divortul sa plece singura dupa - sau face gat. Varianta 2º... top secret.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu conteaza cum te simti tu, nu poti sa pleci nicaieri.
Ai un copil.
Trebuie sa ramai langa el, sa te asiguri ca nu-i lipseste nimic si ca se dezvolta sanatos.
D-aia esti barbat.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia merita o bataie si data afara din casa, sau sa cheme curvè de fata cu ea sa o stranga cu ceva de calorifer si sa-l vada in direct cum o inseala cu altele.

| Agnostic86 a răspuns (pentru Apokales):

Nu am vorbit cu nimeri nimic. Sotia i-a spus finei si nasei. In rest nu stie nimeri nimic.

| Agnostic86 a răspuns (pentru Digikey):

Imi cunosc vina. Imi asum vina. Platesc pentru ce am facut si pentru ce nu am facut. Dar pretul mi se pare putin cam piperat pe criza asta.

| Agnostic86 a răspuns (pentru mgtow):

Nu vreau nimic din casa sau casa. Oricum eu nu mai am nimic in casa. ( doar cateva haine). Cautam un sfat referitor la, cum as putea pleca de langa fetita mea si persoana cu care am stat 16 ani.

| Agnostic86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos. Cred ca asta ma tine inca in casa.

| Agnostic86 a răspuns (pentru mgtow):

Hai sa fim rationali. Nu este corect ce a facut. Este in camera cu mi e acum. Ma uit la ea si nu-i port ura, nu o voi putea rani. Nici nu ma pot gandi la asa ceva. Dar ce spui tu nu rezolva nimic.

| Agnostic86 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum as putea sa fac sa nu ma mai doara cand o vad?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Agnostic86):

Pe sotie?
Gandeste te la printesa aia mica! Probabil esti topit dupa ea! Si mai mult ca sigur si ea te iubeste!

Indifent ce se intampla intre tine si mama ei, nu iti parasi copilul.
Nu ai specificat daca tu ti-ai gasit pe altcineva sau ca sotia ta ar umbla cu alti barbati.
Sau ca nu ar fi gospodina, ca si- ar neglija copilul.
Daca exista posibiliatea lasati copilul la unul din parinti si plecati undeva la sfarsit de saptamna. Poate e nevoie de o scanteie sa se reaprinda focul dragostei.

| Apokales a răspuns (pentru Agnostic86):

Clar este mai greu dupa 16 ani, mai ales cu un copil mic, sa te desparti de ea. Daca nu era copilul si cei 16 ani era mai usor, vorbeste cu un prieten, asta ca sa te descarci de povara asta, considera-l un pas catre vindecare. Si vezi daca poti sa ii acorzi o a doua sansa, nu lua o decizie emotionala, ci una rationala cu care poti trai. Pentru noi este clar: ii acordam o a doua sansa, a facut o singura data si gata, ne crestem scumpul copil si este simpul, dar nu este. Tu trebuie sa astepti sa treaca timpul, sa vorbesti cu prieten sa te descarci de povara din mintea ta si sa judeci lucrurile rational, ci nu emotional.

| mgtow a răspuns (pentru Agnostic86):

Poti pleca cu aia mica la parintii tai nu? Pana te restabilesti, aia nu merita sanse va continua sa te insele, fi destept si las-o nu sta ca fraieru langa ea

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Si credeam ca eu sunt defect.

De ce nu vrei sa te duci tu la un psiholog sau ceva ca sa-ti rezolvi problemele pe care le ai cu persoanele de sex feminin?

Acu cateva luni ai zis de vreo 2 ori ca vrei sa te sinucizi. E clar ca nici tu nu crezi in mizeria numita mgtow si in tot ce spui pe aici despre cum o sa te freci de roboti si-o sa fii happy happy pana la adanci si ruginite batraneti.

Ia si asculta-l pe Jordan Peterson, poate vrei sa inveti ceva:
https://www.youtube.com/watch?v=5uTMPwFlf9I

Imi pare rau pentru ce ti-am spus la intrebarea aia despre coronavirus.

| UniData a răspuns:

Esti un barbat mult mai puternic decat mine cred. Daca m-ar insela sotia mea, mi-ar fi scarba sa mai impart acelasi pat cu ea, daramite sa ma mai ating de ea. Evident ca o femeie putea sa iti recomande sa faci o escapada sexuala cu actuala. Dar se pune intrebarea, ce recomanda daca tu erai cel care insela? Nu ai vrea sa stii. Nu te lua dupa astia care zic ca trebuie sa stai de dragul copilului, tu nu existi? Tu nu ai dreptul sa fii fericit? De ce conteaza doar copilul? Lasa ca nu moare. Exista o gramada de familii care nu au ambii parinti, nu e mare branza. Tu ai doar o viata. Ai si tu dreptul sa ai o femeie care sa te iubeasca langa tine, nu nesimtita care e acum. Nu exista scuza pentru inselat. Nu exista! Problemele se discuta, nu gata fuge cu altul. Avem aceeasi varsta, diferenta fiind ca am un baietel de 9 ani. Sotia mea deja stie foarte bine ca in caz de se ajunge la calcat stramb nu exista sansa de impacare. Si noi avem casa in rate. I-as spune sa imi dea bani pe cat am platit eu si mi-as reincepe viata. Suntem inca tineri, avem toata viata inainte. Nu trebuie sa traireti o viata mizerabila ca ai copil sau ca esti barbat. A trecut secolul 15, gata. A fost.

| romeo78 a răspuns:

Voi fi dur! Te-a înșelat! Dar, dumneavoastră nu aveți nici o vină că soția a călcat strâmb?
Ați auzit de monotonia unei relații?
Înainte de a vă lua viața, gândiți-vă unde ați greșit și încercați să îndreptați lucrurile!
Sunt în epoca hitech unde a găsi un nou partener e la un clic distanță!
Dacă ați crezut că v-a tolera toată viața monotonia vieții voastre, ați greșit!

| darrio2007 a răspuns:

Esti sigur ca te-a inselat sau este doar o parere de a ta? Va trebui sa stai pentru copil.

| Agnostic86 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, pe sotie. Dar si pe fetita. Gandindu-ma ca va creste trist.
Eu nu am gasit pe nimeri si nici nu caut. Cred ca nu as putea. Nu acum. Este prea devreme. Sotia mea nu umbla cu nimeni. Cel putin asa pare acum. A avut o scapare sa spun asa. ( nu de o noapte, ci de 2-3 saptamani ). Sotia mea, este, sau asa pare sa fie, o femeie extraordinara. Si nu exagerez cu nimic cand spun ce spun. Gateste indiferent de ora si in ciuda oboselii, spala, calca si nu as fi putut sa-i cer mai mult. Sotia mea isi iubeste copilul asa cum imi imaginam ca o mama ar trebui sa-si iubeasca copilul. Si eu, mi-am platit rolul. Si eu gatesc, ( e pasiune ). Si eu spal, intind si strang rufele. Fac curat in casa si nu las nimic pe maine. Participam amindoi in casa fara sa tinem cont de ce a facut unul sau altul.
Am incercat, am trimis fetita la Tulcea, la parinti. Am fost la film, am facut sedinte foto nud, eu find pasionat de fotografie si detin echipament profesional. Am fost la biliard si timp de o saptamana am incercat sa facem tot felul de nebuni dar nu am mai putut si am cedat. A fost frumos dar acum sunt deprimat. Cred ca nu am avut timp sa imi trag sufletul si simt ca nici acum nu am. Lucram impreuna, suntel la biroul tehnic de la o firma de constructii din Constanta. Acasa impreuna, ducem si luam fata de la cresa impreua, mereu si tot timpul suntem unul langa altul. Imi vine sa ma duc undeva atat de departe, incat sa nu ma mai pot intoarce.

| Agnostic86 a răspuns (pentru mgtow):

Sincer ma macina in permanenta gandul ca inca ma mai inseala sau ca ma va mai insela. Stiu sigur ca eu nu voi mai fi capabil sa ma radic la asteptarile ei si nu voi putea sa intretin o relatie fericita si asta o va determina sa ma insele iar. Nu pot sa iau copilul de langa ia. Nu asa. Si nu la parinti. Nici ai mei, nici ai iei.

| Agnostic86 a răspuns (pentru darrio2007):

Da am dovada arhivata pe telehon si mail. Si pe 02 Februarie a recunoscut. Eu stiam de 3 zile si si-a dat seama ca ceva nu este bine cu mine.

| Agnostic86 a răspuns (pentru romeo78):

Da am auzit, citesc psihologie cu o placere iesita din ceea ce numesti comun.
Nu intentionez sub nici o forma sa-mi fac rau sau sa-mi "iau viata".
Desi ma lupt cu gandurile astea din data de 15-Ianuarie-2020.
Nu stiu sigur ce unitate de masura este "un clic", dar pentru mine pare ca tinde epre plus-infinit.
Nu am crezut, pentru nici macar o secunda ca va tolera rutina zilnica ce se instalase in ultimile 6-8 luni. Amandoi an dus asta in spate. Sa nu crezi ca mie-mi facea placere.
Ok. M-a inselat. Dar faza ca eu nu am nici o vina... discutabila situatie. Adevarul este ca nu am facut nimic in ceea ce priveste rutina si monotonia ce se instalase. Eram iritat si nervos mai mereu din cauza lipsei de sex si afectiune. Ma transformam intr-un fustrat, deprimat, arogant si indepartam tot ce era bun.
Nu scuza ce a facut, dar pe undeva inteleg de ce a facut ce a facut. Nu inteleg de ce nu am facut eu ce parea evident ca urma sa faca. De ce am acceptat sa stau nesatisfacut 6 luni? De ce am acceptat sa mi se albeasca parul in mai putin de 10 saptamani si sa vad cum mi se trage fata si cum slabesc de pe o zi pe alta?

| Freya1 a răspuns:

Dacă te-a rănit si nu mai simti ca poti sa ai ceva cu ea divorteaza. Cere custodie comună si refati viata.
Ceia ce trebuie sa înțelegi e ca daca te-a înșelat nu mai are sentimente pentru tine si si daca vei trece peste exista posibilitatea ca istoria sa se repete pentru ca ea cauta ceva ce tu nu ai.Asa ca, decat sa stati impreuna si sa fiti nefericiți mai bine va căutați fericirea in alta parte pe cont propriu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai stai calm, de ce sa vrei sa mori? Ce s-a intimplat mai exact acum 6-8 luni? Cu cine te-a inselat? De ce sa dai vina pe tine cand e posibil sa fie vina ei? Stai breh calm. Cum se comporta cu copilul?

| Agnostic86 a răspuns (pentru Freya1):

Cred ca ai dreptate.

| Agnostic86 a răspuns:

Va multumesc tututor pentru sfaturi si indrumari. Cred ca in situatia in car sunt, va trebui sa raman pe loc si sa caut sa ma linistesc. Nu stiu daca voi pleca sau nu, dar momentan voi ramane si ce va fi, va fi. Stiu ca nu voi mai fi fericit in apartamentul asta si singurele momente de veselie vor fi cu fetita. Dar nu pot sa plec acum. Nu asa. Poate o sa treaca. Poate o sa ma lovesc la cap si voi uita tot laughing.

| Agnostic86 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu vreau sa mor! Simt asta, ma tot gandesc la asta, dar nu se va intampla asta. Nu! Stiu cu cine m-a inselat, este o cunostinta comuna. Dar nu conteaza asta. ( sau... conteaza?). Este vina ei. Este o mama minunata. Putin neindemanatica, dar o mama asa cum mi-am imaginat ca trebuie o mama sa fie.

| Agnostic86 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ma tot gandesc la ce mi-ai raspuns. La faptul ca poate ar trebui sa imi calc pe suflet, sa las principiile ce ma definesc ca om si sa inghit nemestecat amarul ce cu scarba vine cand vreau sa o ating ca stiu ce a facut. Sa invat sa traiesc cu cicatricea asta de pe creier, de dragul vremurilor ce s-au stins in tradare. Merita sa ajung un om gol pentru copil? ( cred ca da ) Si nu pot sa accept conceptul asta de " scapare de moment ". Stiu ce a fost. Nu vrea sa spuna ce a determinat-o sa nu mai vrea sa faca sex. Aici inca nu am un raspuns. Si ori ce ar fi, indiferent cum ar fi, voi ramane tatal fetitei mele asa cum mi-am imaginat inca de la inceput ca trebuie sa fie un tata.

| mgtow a răspuns (pentru Agnostic86):

Atunci pleaca tu

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu formez din mgtow de cand am aflat de ei. Femeile pentru mine nu reprezinta nimic doar probleme si griji. Psihologul castiga bani pentru niste cuvinte inutile care le zice. fara rezultat in pacient - o sa prindem robotii pe la 40 de ani nu e problema. Doar saracii no sa.si permita asa ceva si o sa traiasca in tradare inselat si scandal cu prapadite.