| anonim_4396 a întrebat:

Hei :* Sunt noua pe aici si am nevoie de niste sfaturi. Sper ca ma puteti ajuta happy
Am 22 de ani si am o relatie de 5 ani jumatate cu un baiat de aceeasi varsta. Totul a fost frumos primele luni apoi a inceput sa fie rece, indiferent si m-a supus unor teste de iubire. Se punea in relatie cu alte tipe si statea si facea in asa fel incat eu sa aflu si imi zicea ca daca il iubesc cu adevarat il iert. L-am iertat sad Mi-a zis ca nu m-a inselat cu alte fete ci doar s-a sarutat cu ele. Tot timpul era rece, distant si am hotarat de comun acord sa luam o pauza. Ne-am impacat dupa o luna, m-a sunat si mi-a zis ca ma iubeste. Timpul a trecut iar el tot indiferent, am incercat tot felul de chestii ca sa-l fac sa fie mai dragastos. Nu a fuctionat nimic si imi zicea sa incetez ca-s nebuna. Acum 2 ani m -am mutat la el. La scurt timp am inceput sa ne certam. Nu ii convine nimic sad Tipa din orice, arunca dupa mine cu ce gaseste, a incercat sa ma loveasca, ma jigneste. Vreau sa-mi caut un job pentru ca simt ca o iau razna in casa. Nu ma lasa sa lucrez nimic din ce-mi place. Gen : acolo, nu te duci ca vin baieti, acolo nu e de tine, acolo e departe si tot felul de motive. Stau doar in casa. Ma rog de el cu orele sa iesim undeva si daca iesim stam max. 10 minute si -mi zice sa mergem ca s-a plictisit. El iese la fotbal, la bere, etc. Nu am nimic impotriva ca se distreaza dar zic ca ar fi ok sa iesim si amandoi. Din punct de vedere sexual suntem la pamant. nu am mai intretinut relatii sexuale cu el de aproape 2 luni si totul e mecanic, fara sarutari, fara mangaieri. Am prealuat eu initiativa si nimic. Imi zice : nu am chef, hai sa o facem mai repede, etc. Va spun sincer ca nu dureaza mai mult de 10 minute si de multe ori o fac cu el fara sa fiu excitata ( ma scuzati de limbaj.) Am vorbit cu el despre asta si nu face decat sa ma ignore. Cand e acasa, sta pe pc si nu vorbeste cu mine, de parca nici nu as sta in aceeasi casa cu el si imi vorbeste doar cand are nevoie de ceva sad Nici nu stiu ce mai simt pentru el sad De vreo luna vorbesc pe internet cu un tip de 25 de ani. Se comporta foarte frumos cu mine. si vorbim despre orice. I-am zis ca am o relatie dar nu s-a indepartat. Mi-a spus ca ma place si ca ar vrea o relatie cu mine dar ma va lasa pe mine sa decid. Mai mult vorbeste acest baiat cu mine decat o face iubitul meu. Simt o atractie sau ceva pentru acest baiat dar imi e frica de un nou inceput. Ma gandesc tot mai mult la el. Voi ce spuneti? Iubitul meu ma mai iubeste sau doar ma foloseste? El imi zice ca ma iubeste dar nu ii place sa o arate. sad Sa renunt la relatia asta de 5 ani jumatate si sa incep o relatie cu tipul de pe internet? Sau sa raman singura? Ce sa fac?
Va multumesc pentru atentie si va rog sa ma scuzati pentru eventualele greseli :* Pupici :*

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai absolut nici un motiv sa stai cu barbatul. Nu te iubeste, nu te respecta si nu poti fi decat nefericita cu el. Nu iti recomand sa stai nici cu celalalt. faptul ca nu s-a departat de tine, desi stie ca ai o relatie este extrem de ingrijorator. Arata o lipsa de respect la fel de mare si este o garantie aproape de 100% ca vei avea cu el o viata la fel de rea sau chiar mai rea. Un barbat care te-ar respecta chiar si extrem de putin, cand va auzi ca esti intr-o relatie, va zice: te plac, vreau sa fim impreuna, adr pana in clipa in care esti singura si disponbila nu ma voi mai apropia de tine. Fiindca asta iti lasa spatiu sa te hotarasti si nici nu te umileste, asa cum o face situatia de a fi intr-o relatie si a flirta cu altul. Cred ca primul este doar un badaran care nu are respect pentru nimeni in general si pentru tine si mai putin. Al doilea insa pare genul periculos, care isi bate joc de tine, te foloseste si apoi te arunca.
Iti alegi prost barbatii, ai mai muolta grija. In viata mea nu am intalnit un tip capabil de magariile pe care le spui tu despre barbatii astia doi. De fapt mint, am intanit unul ca tipul de pe internet si am scapat de el imediat. Viata mi-a dovedit ca am facut bine, s-a folosit de doua femei mai putin hotarate, una a rama cu un copil si in strada (i-a vandut casa), alta e amanta ui pe care o foloseste cand are chef si pe care o umileste in fel si chip (printre altele ii spune: cand te-am cunoscut te intretinea altul, nu gasesti si acum unul sa mi te mai ia de pe cap?).
Cred ca o mica pauza de barbati, cam un an sau doi pana sa iti aduni gandurile, ti-ar face bine. Poti construi o cariera, asa incat sa fii complet independenta financiar (asta o sa iti creasca respectul de sine si te va face sa eviti barbatii care te umilesc), iti poti gasi un loc al tau (cu chirie sau rate) asa incat as nu te temi ca te da cineva afara din casa si vei putea sa iti reevaluezi gusturile in barbati. Cauta unul care sa te respecte, care sa te considere foarte pretioasa, care sa isi doreasca sa te rasfate

| Aasdfghj a răspuns:

"Iubitul" tau e inexistent. Asta e o joaca de copii ce face el. Pune punct. Nu inteleg de ce mai stai cu el. Tu chiar nu ai demnitate? Cum poti sta cu un nesimtit caruia nu-i pasa de tine si te loveste?

| Drolja a răspuns:

Drăguță poveste, meriți un premiu pentru fan fic-ul săptămânii. Felicitări!

| anonim_4396 explică (pentru Drolja):

Ai putea sa te abtii de la glume proastewinking Povestea este reala si am cerut sfaturi / pareri nu remarci stupide. Sa ai o zi frumoasa!

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Halele maica sfanta la varsta asta deja 5 ani relatie? tu vrei sa iti nenorocesti studentia? esti la varsta la care trebuie sa strabati cat mai multe cearsafuri, sa iesi cu fetele in club, betii in camin, petreceri nu relatii serioase care sa te distraga de la distractie si INVATAT! urgent rupi contactul cu ambii baieti URGENT

| corbulalbrosu a răspuns:

Am citit lunga-ti confesiune de desnadejde. Te compatimesc, insa sper ca ratiunea sa invinga si....sa renasti ca pasarea Phoenix. Succes, si multa fericire.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu e iubire din partea actualului tău iubit.E o persoană egoistă şi manipulativă, după părerea mea.Eu zic să îl laşi şi să îţi găseşti un job.Să găseşti ceva ce îţi place să faci şi să te pui pe picioarele tale.
Pe internet poţi găsi fel şi fel de persoane. Poate îţi pare că e băiatul perfect, dar realitatea nu e chiar aşa de roz.Tu probabil ai nevoie de afecţiune în acest moment, ceea ce e normal.Dar nu trebuie să te arunci în braţele primului venit pentru a avea acea afecţiune.
Eu te-aş sfătui să rămâi singură o perioadă, poţi să îi spui asta acelui băiat cu care ai vrea să începi o relaţie şi dacă vrea ceva serios te va aştepta.
Baftă orice ai alege să faci!

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Eu zic sa faci ce iti pune inima,daca vrei sa-l parasesti pe actualul tau iubit este bine,nimeni nu ar vrea sa fie cu o asemenea persoana,din ce ai scris tu rezulta ca el nu te mai iubeste,in relatia voastra este lipsa de comunicare.
Eu zic ca ar fi mai bine sa-l parasesti dar probabil,ar trebui sa pleci de acasa fara sa-i spui ca probabil nu o sa te lase sa pleci si o se comporte si mai violent,asa ca pleaca de acasa pe furis,stai un timp la niste cunostinte de ale la rude,prieteni pana te pui pe picioare si cu el nu mai ai ce discuta,intr-o relatie importante sunt sinceritatea si respectul.
Cat despre acel om cu care esti pe internet, n-ar trebui sa te duci la primul om pe care l-ai vazut pe net, daca nu stii nimic despre el, ce fel de persoana este ce anturaj are si astea, am timp sa iti refaci viata langa cineva care chiar tine la tine si care te vrea pentru cum esti tu ca persoana.Sa faci alegerea corecta.
Toate cele bune.

| Staind a răspuns:

Sa te orientezi spre ceea ce te face sa te simti bine. Nu vad de ce ai sta cu cineva care-ti ofera monotonie, jigniri, o viata de rahat.
Nu te plafona.Fa-ti curaj si ia-o de la capat. Esti prea tanara ca sa suporti d'astea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sper ca ai iesit deja din relatia asta.

| NameHarris a răspuns:

Da-i liber dal in masalaughing Ps. eu in locul tau nu as incepe o alta relatiewinking

| Biu009 a răspuns:

Am impresia ca nu te respecti deloc si nu ai pic de demnitate daca stai intr-o asemenea relatie

| DarkCrina a răspuns:

Esti tanara si nu ai cunoscut prea multe lucruri. Daca nu esti fericita nu il lasa pe el sa iti limiteze lumea. Nu trebuie sa cauti scapare in celalt tip ci trebuie sa te gandesti la ce te.ar multumi pe tine. Ai foat mult timp imreuna cu el si de la o varsta frageda as zice. Ai multe de vazut si de facut iar el nu te lasa. O sa regreti mai tarziu tot ce nu ai facut daca te complaci in situatia de acum.

| ForWhat a răspuns:

Buna. Din primele randuri mi-am dat seama ca el de fapt nu te iubeste si asta e adevarul. Esti abuzata emotional, cat si fizic din cate observ. Esti inca tanara, ai grija de tine in primul rand. Nu cred ca are rost sa o lungesc. Cat despre tipul de pe internet, daca vrei o persoana care sa-ti fie alaturi si consideri ca el este acela nu ezita. Si eu am iesit dintr-o relatie abuziva si am intrat in alta relatie la scurt timp si nu regret pentru ca deja am 3 ani cu acea persoana, iar lucrurile au evoluat in bine.