| qCuteKawaii a întrebat:

Acum o luna am cunoscut un baiat, prima mea impresie despre el nu a fost una tocmai buna, pentru ca vorbea cu aproape toate fetele... oricum, s-a bagat in seama si cu mine si am decis sa ii dau o sansa sa vad daca am avut dreptate cu el sau nu, asa ca am inceput sa vorbim. Saptamanile au trecut si am inceput sa ma atasez de el, schimbandu-mi totodata parerea. Petreceam mult timp impreuna, imi spunea mereu ca ma place, ca tine la mine si ca a rupt legaturile cu alte fete cu care vorbea. Inainte sa ne "apropiem", imi povestea despre 2 fete cu care se mai intelegea, vorbea si cu ele zilnic. La una dintre ele tinea destul de mult, se certase cu ea si nu i-a mai vorbit pana cand l-a cautat ea, iar acum iar vorbesc mai mereu. Inainte nu ma deranja asa mult, dar acum da, pentru ca eu am ajuns sa tin la el, chiar i-am spus o data in gluma "sa va tina relatia" iar el mi-a spus ca sunt nebuna, ca sunt doar prieteni si plus de asta ea are un iubit. Asa ca am decis sa il cred pe cuvant si sa o las mai moale cu gelozia,pentru ca pana la urma, nici nu suntem impreuna oficial, dar, am observat ca de cand vorbeste iar cu fata aceea, respectiva "prietena" pe mine ma baga putin in seama, imi raspunde la mesaje dupa vreo 5-10 minute, iar cand nu vorbeste cu ea, sta cu mine si asta iar ma deranjeaza,`nu vreau sa fiu o "a doua optiune". Iar cand ieseam afara inainte, ieseam eu si cu el pe la 1-2, dar acum vrea sa iasa mai mereu seara, pe la 6-7, cand iese si "prietena" lui cu care vorbeste. Nu stiu ce sa mai cred.ce vrea pana la urma? O place pe ea? Va rog, pareri.

Răspuns Câştigător
| Andreeac33 a răspuns:

Nu se stie sigur, cert e ca ii da mai multa atentie decat tie.Si ca sa iti valorifice intr-adevar prezenta ta, trebuie sa il obisnuiesti cu absenta ta.Stiu ca doare si e neplacut, dar incearca sa fi mai rece, mai distanta dar sa nu iti pierzi foarte mult din naturalete si adevara ta personalitate. Daca continui sa te porti cu el cum ai facut-o pana acum, el va crede ca vei fi mereu acolo pentru el, chiar si daca esti a doua optiune a lui.Si asta este fals, nicio fata nu trebuie sa fie a doua optiune a unui baiat.Asa ca, daca o sa incetezi sa ii raspunzi rapid, o sa inceapa sa ii fie dor de tine si se va intoarce la tine, realizand ca a gresit. Daca nu, inseamna ca nu a fost sa fie si nu iti merita atentia.Meriti pe cineva mai bun, pentru care esti #1.

Si eu am patit asa.Am inceput sa vorbesc cu un tip, el s-a bagat in seama cu cea mai buna prietena a mea ca sa discute despre mine, au inceput sa vorbeasca si el nu mi-a acordat la fel de multa atentie ca la inceput, asa ca m-am distantat, iar el s-a intors la mine.Si acum suntem impreuna, dar a durat pana sa realizeze ca cea mai buna prietena a mea nu e ceea ce cauta el de fapt, ci eu sunt.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca ai place ceva la tine, si altceva la ea, fiind impreuna cu tine, devine plictisitor, la alta fata, vede ceva nou, probabil deci, ca el este in cautare de ceva nou si ca o sa treaca asa din relatie in relatie.

Cred ca trebuie sa te mentii la ideea de prieteni ci nu de iubiti!
Pe de alta parte insa, probabil ca incearca si la tine si la altele, concurenta si alegerea unei partenere sunt normale in societatea noastra, care ai ofera mai mult, pe aia o vrea, insa tien cont de ceva, o s-o doreasca exact pe cea care al accepta mai greu.

Schimba placa, daca-i arati ca nu esti moarta dupa el, ca esti indiferenta, ai putea sa fii in centru atentiei, aici este usor, problema este ca dincolo de cuvintele tale, pari sa fi genul care exteriorizeaza sentimentele, ceea ce te face sa-i spui aproape orice secret ce nu trebuia spus.

| MeddyMaddy a răspuns:

Intreaba-l direct daca vrea sa fiti iubiti sau o prefera pe ''prietena lui''. Succes!

| zumbalina a răspuns:

Pai pune piciorul in prag. Spune-i ce crezi. Si stabiliti ce fel de relatie e a voastra.

| Ana_Di_1989 a răspuns:

Vorbeste si tu cu alti baieti si gata. Pana nu e oficial n-ai ce sa faci.