| ReadyToHelp a întrebat:

am si eu o mica problema si am nevoie de parerile voastre. Am fost impreuna cu un baiat timp de 5 luni. In luna mai el a plecat cu familia peste hotare pentru 3 luni. La inceput totul era minunat ne vedeam zilnic pe web, ne sunam in toata ziua, chiar si parintii mei vorbeau cu el, deci relatia era una foarte reusita. Eu il iubeam foarte foarte mult, dar el mereu imi spunea ca nu ma crede, dar idee nu am de ce pentru ca de cind a plecat peste hotare nu am fost cu nimeni nicaieri, am lasat chiar si prietenele mele, stateam toata ziua in casa si asteptam ora 19:00 ca el sa intre pe net. Si iata ca intr-o zi el mie imi spune :Eu in tine nu am incredere abia de 2 saptamini incoace am inceput sa cred in tine dar cred doar un sfert, va dati seama atunci ce a fost in sufletul meu sa aud asa vorbe de la cel pentru care am rupt legaturile cu toata lumea, pentru el eram gata la tot si el sa ajung sa imi spuna asa vorbe, el care mereu nu era acasa se ducea in oras zilnic, iar eu il asteptam cu nerabdare sa intre pe net, si la urma el imi spune mie ca nu crede deloc in mine. M-am gindit mult si am ajuns atunci la concluzia ca fara incredere nu se face nimic si cit de tare nu il iubesc eu daca el nu crede in mine atunci nu are rost sa fiu cu el. Cu aceasta decizie am rupt relatia. Peste ceva timp el a inceput sa imi scrie din nou, eu eram foarte fericita, parca totul mergea spre impacare si eram gata sa uit cuvintele lui, dar nu a fost sa fie asa. Intr-o seara mi-a zis niste lucruri ingrozitoare despre familia mea si despre mine, asa niste lucruri mi-a spus dupa care am avut si criza de nervi nu am putut sa dorm toata noaptea, nu stiu cum sa explic concret dar niciodata nu am fost atit de enervata si de distrusa ca atunci, de la el nu m-am asteptat la asa ceva. mai ales ca familia mea l-a stimat foarte mult, si cind ne certam el vorbea cu mama mea ca sa ma convinga sa il iert si el a spus atunci niste vorbe ingrozitoare care m-au ranit foarte mult si am decis sa nu mai discut cu el, dar mentionez ca la rindul meu nu am putut sa tac cind el imi calca in picioare familia si i-am raspuns cu aceeasi moneda. Dupa un timp oarecare iar el mi-a dat de stire ca el exista si iarasi am inceput sa vorbim, chiar eram gata sa il iert si mi-a promis ca cind vine in tara vom avea o discutie si vom decide ce vom face mai departe, eram prieteni la acel moment, dar momentul nu a tinut mult timp, el mie nu mi-a zis despre nici o problema, dar intr-o seara imi scrie o fata si imi spune ca el o-a spus ei ca parintii lui sunt impotriva mea, atunci eu i-am scris si il intreb daca este adevarat dar el imi spune ca nu a crezut ca aceasta vorbea va ajunge la urechile mele, sincer m-a ofensat aceasta ca eu aud despre problema din relatia mea de la altcineva strain, trebuie sa spun ca in relatia noastra el mereu ma facea vinovata pe mine si implica toata lumea in problemele noastra, deci si atunci am fost ofensata si iarasi nu mai doream sa vorbesc cu el pentru ca nu am auzit nimic nou decit ca sunt eu de vine pentru tot. A trecut timpul si el a venit in tara, nici un telefon nu mi-a dat, si zic asta pentru ca el mi-a promis ca cind va veni in tara nu are importanta ce va fi atunci el va venis a ma vada intii pe mine apoi isi va face chestiile sale, aceasta desigur ca nu a fost. De cind a venit in tara toata lumea imi spunea ca el este ba la disco, ba la bar, ba la fete, si culmea este ca la statusuri el scria ca ma iubeste. Si asta nu este tot el are o "prietena"din copilarie care iubea sa se bage in relatia noastra si eu i-am spus ca nu imi place acest lucru si ca el prea mult timp petrecea la ea acasa (eu nu cred in prietenie dintre barbat si femeie)deci nu i-am interzis sa comunice i-am spus doar ca sa petreaca mai mult timp cu mine, si mi-a zis ok, insa acum el ca sa ma faca sa sufar si-a facut poze cu ea ca eu sa cred ca sunt impreuna si asa a spus la toata lumea, eu nu am crezut si intr-o zi mi-a venit un mesaj de la o fata cu dovada ca ei nu sunt impreuna (dovada era o conversatie dintre"prietena"lui si alta fata despre mine ele doreau ca eu sa cred in circul cela). Aceasta conversatie i-am trimis-o lui si i-am spus ca poate sa icneteze teatrul ca degeaba il joaca si am ajuns la aceea ca iar a facut ce a facu7t si iarasi am fost eu de vina. Sorry ca am scris atit de mult dar altfel nu era cum XD. Intrebarea mea este :Cum trebuie sa procedez eu mai departe? Merita oare sa il scriu sau nu? Este posibil ca dupa asa fapte el sa ma fi iubit sau a fost doar o minciuna? Fundaaaa pentru cel mai util raspuns, mersi :*

Răspuns Câştigător
| Georgiana05 a răspuns:

Sincer iti spun ca-ti pierzi timpul. Asa cum tu ai renuntat la toate legaturile tale, asa putea si el sa-si infrunte parintii, daca ei chiar erau impotriva relatiei voastre, si sa le explice ca tine la tine mult prea mult ca sa o terminati, ca te iubeste si chiar vrea ceva de la tine [ Ceva mai mult, nu doar ce se vrea in general ].
Iar tu, fiind naiva, si iubindu-l, ai tot acceptat chestiile pe care ti le-a facut, si asa mai departe. Pai sincer acum, tu zici ca el ti-a vorbit familia de rau, doar pentru ca a vrut s-o terminati? Eu nu cred. Nu ai cum sa zici pur si simplu ceva despre familia cuiva daca tu nu crezi. Ai zis c-a spus vorbe ingrozitoare. Nu le putea spune fara ca in cuvintele lui sa fie si ceva adevar.
Cred ca trebuie sa-ti continui viata FARA EL, si el sa-si continue viata asa cum vrea el.
Nu se merita sa te distrugi tu pentru un tip care azi iti promite luna si stelele, iar maine iti vorbeste familia de rau, si sta cu alta. Pentru ca nu iasa fum fara foc!winking
Tu ai cerut o parere, eu ti-am zis-o pe a mea. Acum decizia tot a ta e!
Bafta, si sper ca-mi vei scrie sa-mi zici ce-ai decis. :*

9 răspunsuri:
| alylove15 a răspuns:

Nu mai vorbi cu el nu te merita...nu cred ca te iubeste si ca te-a iubit vreodata... daca te iubea nu iti vorbea asa urat si dadea vina numai pe tine,daca te iubea se comporta frumos cu tine,iti spunea ca te iubeste si multe altele e posibil sa te fi iubit inainte de plecarea in strainatate dar sti cum se spune ochii care nu se vad se uita.
Cel mai bine ar fi sa il uiti, stiu ca iti va fi greu dar nu e posibil sa te impaci cu el mai ales ca ti-a jignit parinti, eu una as putea trece peste aproape tot in afara sa se ia de parintii mei si sa ma insele.
Gandeste-te bine inainte sa te impaci cu el vreodata gandeste-te ca o sa te faca din nou sa suferi...nu te merita.
Sper sa faci cea mai buna alegere!

| Noreasontosimle a răspuns:

M a dor ochii.hypnotized

Oriqum mi-am dat seama ca nu are niciun sens relatia voastra. Deci. pune punct dar TU sa pui punct. si cauta ti pe altcineva. Daca vede ca tu tot timpul esti dispusa sa l ierti d-aia face ce vrea din tine. Take care:*

| MajorAsshole a răspuns:

Fato, nici nu pot sa-mi dau seama cum de tu iei in calcul cea mai mica posibilitate ca el sa te iubeasca. Uita de el. Nu mai exista pentru tine.

PS: Recomandare pentru urmatoarele intrebari - scrie si tu fraze mai scurte, mai pune punct, punct si virgula macar, etc.

| MajorAsshole a răspuns:

@ReadyToHelp Nu ma asteptam sa iei de bun sfatul meu, pentru ca asa faceti 90% dintre voi, muritorii superficiali de rand. Daca arunci o privire pe la raspunsuri, o sa vezi ca nu numai pe mine m-a deranjat stilul tau de scris. Si da, am citit bine, sa stii. Tocmai de-asta ti-am dat un sfat legat de ceea ce tu numesti relatie. O sa-mi dai dreptate mai tarziu.

| 4ever_5725 a răspuns:

Sfatul meu e sa pui punct relatiei cu el,el iti arata ca nu te iubeste chiar daca a fost o minciuna,si ce daca nu te vor parinti lui? el trebuie sa lupte daca te iubeste,stii mai bine las-o balta si nu-i mai da atentie bagate kun baiat si fal sai para rau ca tea pierdut,in acest domeniu eu sincer nas mai sta o clipa de vb cu el,acum tu faci cum crezi, dar ia-ti inima in dinti si uital ca nu-i omul potrivit pentru tine, funta?

| numedeutilizator a răspuns:

Cine nu se plictiseste sa iti citasca romanul? e cam plictisitor, data viitoare scrie si tu mai pe scurt si mai structurat. din care am inteles, clar nu e de tine, da-l in colo, gasese altul tongue

| lucian_9242 a răspuns:

Dupa cum se vede tu tii foarte mult la el, dar el nu prea vad sa fac asta, mai mult te raneste, incerca sa te fac sa fii u in limba dupa el, cum fac de obicei baietii,dar nu si in cazu meu big grin, tot ce ar trebui sa faci este sa il lasi, si sa iti gasesti pe altcineva sa tina la tine sa nu iti faca chestii din asta cum ai zis u, sau sa iti zica vorbele alea ca el daca de pe acum iti face asa, dapoi daca o sa va luati amandoi cum crezi ca o sa iti faca atunci, peste ani,?

| CristinaCrisy a răspuns:

Eu nici nu am putut citi tot...dar ce am citit eu mai sus cred ca un paragraf... rezulta ca nu te mai iubeste fato daca iti zice asa nu ii mai pasa de tine!

| ReadyToHelp explică:

MajorAsshole citeste bai omule mai bine sh vezi ca am pus si virgula si punktu dar eu nu am de gind sa le folosesc atunci cind nu trebuie asa ca thx pentru sfat